LNSO ir viens no nacionālās kultūras pamatakmeņiem ar gandrīz simt gadu ilgu vēsturi. LNSO misija ir piedāvāt klausītājiem izcilā mākslinieciskā sniegumā plaša spektra simfoniskās mūzikas repertuāru, iepazīstinot Latvijas publiku ar pasaules mūzikas pamatvērtībām un aktualitātēm, savukārt ārvalstu publiku – ar Latvijas mūzikas dārgumiem.

Viens no LNSO darbības galvenajiem virzieniem ir arvien jaunas auditorijas piesaistīšana ar izglītojošām programmām mūsdienīgā, radoši pārsteidzošā formā.

LNSO darbība piecas reizes novērtēta ar Latvijas augstāko apbalvojumu klasiskās mūzikas jomā – Lielo mūzikas balvu (1993, 2009, 2012, 2013 un 2016).

Kopš 2013. gada novembra LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Eiropas, Ķīnas un Japānas labāko orķestru pieprasītais maestro Andris Poga, kurš no 2021./2022. gada sezonas vadīs Stavangeras simfonisko orķestri Norvēģijā. Franču mūzikas kritiķe Florānsa Mišela par Andri Pogu saka: “Viņš vada savu “karapulku” ar precizitāti un iekšēju mieru. Nepaļaujas uz nejaušību savās iecerēs, līdz ar to skaņdarba kopējā arhitektūra balstās uz gruntīgiem pamatiem, un to izgaismo uzrunājoša, elpojoša saturiskā vadlīnija.”

Orķestra iepriekšējo māksliniecisko vadītāju saraksta nozīmīgākie ir Jānis Mediņš, Leonīds Vīgners, Edgars Tons, Vasilijs Sinaiskis (kopš 2017. gada – LNSO goda viesdiriģents), Olari Eltss un Karels Marks Šišons. Viesdiriģentu vidū – pasaulslavenie latvieši Arvīds Jansons, Mariss Jansons un Andris Nelsons, Valērijs Gergijevs, Nēme Jervi, Pāvo Jervi, Kirils Kondrašins, Kurts Mazūrs, Kšištofs Pendereckis, Genādijs Roždestvenskis, Jevgēņijs Svetlanovs, Jurijs Simonovs u. d. c.

Ziemas koncertsezonā orķestris sadarbojas ar prominentiem viesiem – diriģentiem Vladimiru Fedosejevu, Vasiliju Sinaiski, Žanu Klodu Kazadesī, Gintaru Rinkēviču, Modestu Pitrenu, Kristīnu Posku, solistiem Nikolasu Angeliču, Franku Pēteru Cimmermani, Albrehtu Maijeru, Baibu Skridi u. c.

Beidzamajos sešos gados LNSO uzstājies Frankfurtes Alte Oper un Parīzes Elizejas lauku teātrī, Eksanprovansas Lielajā teātrī un Mecas “Arsenālā”, sniedzis deviņus koncertus prominentajā festivālā “Trakās dienas Nantē”, viesojies Rokdanteronas starptautiskajā klaviermūzikas festivālā, Bratislavas koncertzālē, Parīzes filharmonijā. LNSO sadarbības partneri beidzamajās turnejās bija spožā vijolniece Baiba Skride, izcilais čellists Aleksandrs Kņazevs, ģeniālie pianisti Nikolass Angeličs un Boriss Berezovskis, jaunie supertalanti Luks Geņušs un Likā Debargs.

Turpmākajos LNSO viesturneju plānos iezīmēta uzstāšanās ar Ivetu Apkalnu Parīzes filharmonijā 2021. gadā.

Kopš 2015. gada LNSO augusta beigās Latvijas reģionālajās akustiskajās koncertzālēs rīko mūzikas festivālu ģimenei un draugiem “LNSO vasarnīca”. Trīs reizes festivāls noticis Cēsīs, un 2019. gada augustā tas jau otro reizi būs Rēzeknē – Latgales vēstniecībā GORS.

Mazākiem bērniem un pusaudžiem rīkotas latviešu autoru kamerizrādes – Edgara Mākena un Ģirta Šoļa “Vējš vītolos” un “Loranga”, Jāņa Šipkēvica un Marta Pujāta “Zenīts”, Riharda Zaļupes “Pasaka par Diegabiksi” –, notiek interaktīvas muzikālas nodarbības un skaniskas rītarosmes. Lielajiem klausītājiem “LNSO vasarnīcā” likti kamerkoncerti, operu iestudējumi – Pulenka “Cilvēka balss”, Vāgnera “Loengrīns” –, modernā baleta izrāde “Karmena”, simfoniskie koncerti, neakadēmiskās mūzikas vakari. Festivāla dalībnieku vidū bijuši spoži viesi – Baiba Skride, Georgijs Osokins, Andrejs Osokins, Korbijs Velčs, Karena Vūra, Kima Krisvela, Daumants Kalniņš, Raimonds Tiguls, Ieva Saliete, Matīss Čudars u. c.

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris

(LNSO)

E-pasts: lnso@lnso.lv

Tel.: + (371) 67224850

Biļešu kase: + (371) 67213643

Adrese: Lielā Ģilde, Amatu 6, Rīga, LV-1050, Latvija

Skatīt visus kontaktus

© 2019 by LNSO