top of page

LNSO AICINA UZ “RITMA DZĪRĒM” AR MĒMO KINO

17. septembrī plkst. 19.00 Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) un diriģents Guntis Kuzma aicina klausītājus Lielajā ģildē izbaudīt īstu sitaminstrumentālu sprādzienu – koncertu “LNSO ritma dzīres, Zaļupes jaundarbs un kino", kas veltīts LNSO ilggadējā mūziķa, sitaminstrumentu grupas koncertmeistara Edgara Saksona (1970) pērn nenosvinētajai apaļajai jubilejai. Uz skatuves redzēsim gan pašu gaviļnieku, gan viņa kādreizējo mācekli, pazīstamo sitaminstrumentālistu Rihardu Zaļupi, kurš īpaši šim koncertam sacerējis jaundarbu. Īpaša velte skatītājiem – iespēja baudīt leģendāro mēmā kino komēdiju Safety Last! komponista Platona Buravicka mūzikas pavadījumā.


“Edgaru varētu dēvēt par Latvijas sitaminstrumentālistu guru, viņš māca jaunos mūziķus Jūrmalas mūzikas skolā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, sniedz meistarklases, pats spēlē gan orķestrī, gan visdažādākajos kamermūzikas sastāvos un solo. Ņemot vērā, cik daudzus un dažādus sitaminstrumentus Edgars pārvalda, viņš noteikti varētu būt cilvēks-orķestris! Jubilejas reizē Edgars uzstāsies ar ļoti daudzpusīgu un atraktīvu programmu, demonstrējot sitaminstrumentu neierobežotās iespējas,” par Edgaru Saksonu saka LNSO direktore Indra Lūkina.


Edgars Saksons ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sitaminstrumentu grupas koncertmeistars, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētais profesors un Sitaminstrumentu klases vadītājs. Lielās mūzikas balvas 2001 laureāts. Plaša radošā diapazona mūziķis. Ukmerges starptautiskā sitaminstrumentālistu festivāla mākslinieciskais vadītājs.


17. septembra koncerts klausītājiem būs īsti svētki, izklaide un muzikālas dzīres! Koncerta pirmajā daļā būs iespēja skatīties izcilo Bastera Kītona mēmo komēdiju Safety Last!. Platons Buravickis šai 1923. gadā uzņemtajai filmai pirms dažiem gadiem komponēja mūziku lielam orķestrim, savukārt Rihards Zaļupe šo iespaidīgo skaņdarbu pārlicis pieciem sitaminstrumentālistiem.


Programmā iekļauts arī Zaļupes jaundarbs Rebonds C sitaminstrumentiem un orķestrim, kurš pasūtināts tieši šim jubilejas koncertam kā veltījums Riharda kādreizējam skolotājam Edgaram Saksonam. Solo spēlēs Rihards Zaļupe un Edgars Saksons.


Rihards Zaļupe ir JVLMA docētājs, aktīvs kamermūziķis, Xylem Trio dalībnieks, uzstājas kā solists un komponē. Albums Marimba Dance saņēmis Latvijas Mūzikas ierakstu gadabalvu 2008 kategorijā “Gada debija”. Rihards Zaļupe 2019. gadā saņēma “Lielo Kristapu” par mūziku Gata Šmita kinofilmai “1906”.


Pāvels GJUNTERS ir Lietuvas vadošais sitaminstrumentālists: Lietuvas perkusionistu asociācijas dalībnieks, ansambļa Giunter Percussion dibinātājs un vadītājs, solists perkusionists, solists timpānists. Gjuntera repertuārs sniedzas no klasikas līdz mūsdienu, world un džeza mūzikai. Pavels Gjunters ir plaši atzīts sitaminstrumentu eksperts. Viņš sniedzis daudzu jaundarbu pirmversijas, un vairāki opusi bijuši veltīti tieši viņam. Bieži uzstājas kā solists un piedalās laikmetīgās mūzikas festivālos gan mājās, gan ārzemēs.


Koncertā dzirdēsim arī somu komponista Magnusa Lindberga un Lietuvas komponista Anatolija Šenderova skaņdarbus.
Biļetes uz koncertu pieejamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās, kā arī internetā – https://www.bilesuparadize.lv/lv/. Koncertus varēs apmeklēt vakcinētas vai Covid-19 pārslimojušas personas; pasākuma norises vietā būs jāuzrāda digitālais Covid-19 sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.
48 views

Comments


bottom of page