top of page

LNSO SEZONAS ATKLĀŠANAS KONCERTS

20. septembrī Lielajā ģildē izskanēs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncerts, kurā uzstāsies viens no mūsdienu vijolspēles virtuoziem – pasaulslavenais Franks Pēters Cimmermanis. Koncertā klausītāji varēs baudīt Riharda Štrausa un Ludviga van Bēthovena skaņdarbus, kā arī LNSO sezonas rezidējošās komponistes Gundegas Šmites jaundarbu, kura iedvesmas avots ir Šmites pašreizējā dzīvesvietā Grieķijā.


LNSO galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Andris Poga uzsver, ka šis koncerts rādīs 2019./2020. gada sezonas stūrakmeņus: “Sezonas atklāšanas koncerts iezīmē virzienus, kas orķestrim būs aktuāli visas sezonas garumā. Visupirms – tā ir mūzika, ko radījuši latviešu komponisti. Jau otro gadu pēc kārtas sezonu atklāsim ar latviešu komponista jaundarba pirmatskaņojumu. Šajā reizē tas  būs Gundegas Šmites jaundarbs, kas balstīts sengrieķu mitoloģijā, – “Ιώ. Ēosa”. Mūsu viesis šoreiz būs viens no pasaules izcilākajiem vijolniekiem Franks Pēters Cimmermanis, kuru Latvijas klausītājiem bija iespēja iepazīt saspēlē ar Bavārijas Radio orķestri Prokofjeva mūzikā uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves 2018. gadā, savukārt šoreiz Cimmermanis uzstāsies Lielajā ģildē un spēlēs solo Bēthovena Vijolkoncertā. Visbeidzot – Rihards Štrauss, kura simfonisko dzejojumu partitūras vienmēr labi piestāvējušas LNSO spēles kvalitātēm. “Tā runāja Zaratustra” ir viena no ikoniskajām un vienlaikus mistiskākajām Štrausa simfoniskajām poēmām, kur komponists mūzikā iedzīvinājis Frīdriha Nīčes filozofiskās idejas.”

Vācu mūziķis Franks Pēters Cimmermanis tiek uzskatīts par vienu no savas paaudzes izcilākajiem vijolniekiem. Savu pirmo koncertu ar orķestri viņš sniedza jau 10 gadu vecumā. Visā pasaulē tiek uzsvērtas mūziķa tehniskās prasmes un interpretācijas spējas, kas izpaužas, jau trīs desmitgades uzstājoties ar nozīmīgākajiem pasaules orķestriem un diriģentiem Eiropā, ASV, Japānā, Dienvidamerikā un Austrālijā.


Ludviga van Bēthovena Koncerts vijolei un orķestrim 1806. gadā tika sarakstīts pēc austriešu vijolnieka un diriģenta Franča Klementa pasūtījuma. Visā pasaulē 2020. gadā svinēs Bēthovena 250. dzimšanas dienu, bet LNSO to sācis atzīmēt jau vairākos 2019. gada pirmās puses koncertos, piedaloties Trio Palladio mūziķiem, diriģentam Modestam Pitrenam, LNSO pirmajai vijolei Georgam Sarkisjanam un japāņu pianistam Keigo Mukavam. Svinības turpināsies 2019./2020. gada sezonā, sadarbojoties ar franču diriģentu Žanu Klodu Kazadesī un Latvijas diriģentiem Andri Pogu un Gunti Kuzmu.


Riharda Štrausa “Tā runāja Zaratustra”, kura ievadmūziku būs dzirdējis ikviens – vai nu Stenlija Kubrika filmā “2001: kosmosa odiseja”, vai kādā Elvisa Preslija 70. gadu koncertā, vai animācijas filmās “Rotaļlietu stāsts” un “WALL-E”. Skaņdarba uzmanības centrā ir vīrs, vārdā Zaratustra. Trīsdesmit gadu vecumā viņš devies kalnos baudīt “savu garu un vientulību”. Desmit gadu vēlāk viņš uzrunā sauli un konstatē, ka vēlas pamest kalnus un atgriezties pie cilvēkiem.


Koncerta sākumā klausītāji varēs baudīt arī LNSO sezonas rezidējošās komponistes Gundegas Šmites skaņdarbu “Ιώ. Ēosa”. Par šo skaņdarbu Grieķijā dzīvojošā autore saka: “Ēosa (Ιώ) ir rītablāzmas dieviete sengrieķu mitoloģijā. Rītazvaigznes modināta, viņa slīd pa priekšu saules ratiem un iekrāso debesis, līdz to daudzkrāsainie vārti paver ceļu saulei. Arhetipiskā izpratnē Ēosa saistāma ar cerību un atjaunotni. Mana skaņdarba iedvesmas avoti ir gan rītablāzmas neskaitāmie gaismojumi, gan dramatiskie sengrieķu mīti par patiesu gaismas redzēšanu.” Gundegas Šmites mūzika ir smalku krāsu un niansētu noskaņu caurausta, ļoti poētiska un emocionāli tieša. Vairums viņas darbu tapuši, iedvesmojoties no vizuālās mākslas vai dzejas. Šmites Akordeonkoncerts skanēs cikla “Simfoniskais hits ar Goran Gora” koncertā decembrī, viņas kamermūzikas darbs “Trokšņu iela” iekļauts Agneses Egliņas un LNSO pūtējkvinteta programmā martā, savukārt 16. aprīlī klausīsimies Gundegas Šmites jaundarbu, kas radīts speciāli vienam unikālam instrumentam – kontrabasu orķestrim.


Pirms koncerta plkst. 18.18 Lielās ģildes Minsteres zālē norisināsies tradicionālās “Pirmskoncerta sarunas”, kurās Oresta Silabrieža viesi būs komponiste Gundega Šmite un filozofs Igors Šuvajevs. Uzmanības lokā – grieķu mītoloģija kā iedvesmas avots jaunradei un Frīdriha Nīčes idejas par pārcilvēku.

71 views

Comentarios


bottom of page