top of page

LNSO aicina izbaudīt pavasara koncertu programmu


Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) aicina klausītājus šī gada pavasarī ļauties simfoniskās, kamermūzikas, kā arī bērnu un jauniešu koncertu baudījumam. Koncertos dzirdēsim jau iemīļotus māksliniekus – flautisti Ditu Krenbergu, pianisti Elīnu Bērtiņu, vijolniekus Trīnu Rūbelu, Georgu Sarkisjanu un daudzus citus. Tehnisku apsvērumu dēļ gada sākumā iecerētā LNSO pārvākšanas uz citām mājvietām Lielās ģildes rekonstrukcijas laikā pārcelta uz sezonas beigām, sniedzot iespēju klausītājiem orķestra muzikālos priekšnesumus baudīt pastāvīgajā mītnē.


Koncertā “Elgars, Grīgs un Pētersona jaundarbs”, kas norisināsies sestdien, 25. martā, plkst. 19.00 Lielajā ģildē, klausītāji varēs ļauties orķestra augstāk un zemāk skanošo instrumentu – flautas un kontrabasa – muzikālajam dialogam. Flautas partiju spēlēs viena no slavenākajām Latvijas klasiskās mūzikas pārstāvēm – flautiste Dita Krenberga, savukārt ar kontrabasu redzēsim LNSO mūziķi Oskaru Bokanovu. Koncertu diriģēs Atvars Lakstīgala. Varēsim iepazīties ar 155 gadus seno Henrika Ibsena stāstu par dēkaini Pēru Gintu un uzticīgās Solveigas izniekoto mīlestību. Tolaik pats Ibsens lūdzis Grīgam uzrakstīt darbam mūziku, un komponists piekritis nelabprāt. Ironiski, ka paveiktais rezultējies vienā no mūsdienās atpazīstamākajām simfoniskās mūzikas partitūrām.


Kā tas ir un būs vienmēr, LNSO parūpējies arī par mazākajiem klausītājiem. Sestdien, 2. aprīlī, plkst. 11.00 (krievu valodā) un plkst. 14.00 (latviešu valodā) Lielajā ģildē notiks koncerts “LeNeSOns un ugunsputns’’. Klausītāji tiks iepazīstināti ar kādu vēl neredzētu putnu, kura spalvās ietērpts viss pasaules skaistums un spēja sargāt pasauli. Ugunsputna brīnumainās spējas ļauj princim Ivanam uzveikt ļauno burvi un izglābt tornī ieslodzīto princesi. Iedvesmojoties no Igora Stravinska slavenās mūzikas, darbus radījuši arī JVLMA kompozīcijas katedras studenti. Koncerta diriģents – Andris Vecumnieks.


Ceturtdien, 7. aprīlī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē jaunieši un klasiskās mūzikas iesācēji aicināti izbaudīt koncertu “Simfoniskais hits ar Goran Gora. Altmanis. Glāss. Saksofons”. Koncerta tuvplānā būs instruments, ko nereti mēdz dēvēt par džeza mūzikas karali. Nepilnu divsimt gadu laikā kā džeza, tā arī akadēmiskajā mūzikā saksofons ir nostiprinājis drošu, pārliecinošu pozīciju, taču simfoniskā orķestra partitūrās parādās reti. Alvila Altmaņa jaundarbu pirmatskaņos viens no Latvijā atzītākajiem saksofonistiem Oskars Petrauskis, savukārt amerikāņu minimālista Filipa Glāsa skaņdarba atskaņojumam pievienosies saksofonu kvartets Atomos. Un kurš gan var labāk pastāstīt par saksofonu, ja ne tie, kas paši spēlē un tam raksta, kā arī simfoniskā hita stāstnieks Goran Gora. Šajā sezonā koncertcikla radošā komanda ir rakstnieks Jānis Joņevs, mākslinieks Krišs Salmanis, režisors un videomākslinieks Roberts Rubīns un LNSO galvenais redaktors Orests Silabriedis. Koncertcikla producente ir Elīna Auzāne. Kopā viņi rada ne tikai muzikālu, bet arī vizuālu pieredzi, skaņdarbus papildinot ar īpaši veidotām animācijām un aizraujošu stāstu.


Savukārt ceturtdien, 28. aprīlī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē notiks koncerts “LNSO mūziķi. Četri kadri” (koncerts pārcelts no 10. februāra). Idejas autore Elīna Bērtiņa koncertprogrammu raksturo šādi: četri kontrasti, četri pretstati, četras personības un četras valodas. 20. gadsimta mūzika vienmēr bijusi aizraujošs un nebeidzams laikmeta izziņas avots, kur katra komponista savdabīgo muzikālo estētiku veido individuāla personības pieredze. Koncertā piedalās pianiste Elīna Bērtiņa, čelliste Ieva Upatniece, vijolnieks Georgs Sarkisjans un klarnetists Mārtiņš Circenis.


Kamermūzikas entuziastus LNSO turpmākajos gados priecēs Mūzikas namā “Daile”, kur Lielās ģildes rekonstrukcijas laikā LNSO iecerējis atskaņot kamermūzikas programmas. Ceturtdien, 10. martā, plkst. 19.00 klausītāji aicināti izbaudīt pirmo no koncertiem ‘’Vīnes kafejnīca. LNSO klaviertrio”, kas sniegs gandarījumu visu mūzikas jomu cienītājiem, piedāvājot īpašu noskaņu kādā kafejnīcā Vīnes sirdī. LNSO klaviertrio jau astoto gadu veido koncertprogrammas, kas apvieno kamermūzikas žanra visievērojamākos skaņdarbus un Latvijas koncertzālēs reti atskaņotas kompozīcijas. Trio sastāvā ir LNSO pirmo vijoļu grupas mūziķis Indulis Cintiņš, LNSO čellu grupas mūziķe Dace Zālīte-Zilberte un pianists Mārtiņš Zilberts, kurš ir pastāvīgs LNSO programmu viesis.


Ceturtdien, 14. aprīlī, plkst. 19.00 norisināsies koncerts “Čiks Korea. Spānija”, kas tapis kā veltījums pērn mūžībā aizgājušajam mūziķim Čikam Koream. Viņa devums ir daudzpusīgs un neordinārs. Caur Koreas daiļradi jaunas vēsmas ienākušas kā klasiskajā, tā džeza mūzikā – daudzi darbi atzīti par džeza standartiem. Savukārt neizdzēšamu iespaidu uz pašu mākslinieku galvenokārt atstājuši akadēmiskās mūzikas komponisti no Domeniko Skarlati un Johana Sebastiāna Baha līdz Bēlam Bartokam. Skatītājus priecēs ne tikai skaistā mūzika, bet arī lieliskais mūziķu sastāvs – vijolnieki Sandis Šteinbergs un Raimonds Melderis, altists Arigo Štrāls, čellists Ainārs Paukšēns, saksofonists Oskars Petrauskis un pianists Raimonds Petrauskis, kurš speciāli šim koncertam radījis Koreas piemiņai veltītu jaundarbu.


Ceturtdien, 5. maijā, plkst. 19.00 koncertā “Šūmanis. Hindemits. Dzenītis” klarnetists un viens no LNSO ilggadējiem diriģentiem Guntis Kuzma kopā ar klavierkvartetu Quadra – vijolnieku Arvīdu Zvaguli, altistu Pēteri Trasunu, čellistu Kārli Klotiņu un pianistu Rihardu Plešanovu – piedāvās klausītājiem triju dažādu mūzikas laikmetu izcilus kamermūzikas opusus. Skanēs Roberta Šūmaņa Klavierkvartets mibemolmažorā, Paula Hindemita Kvartets klarnetei, vijolei, čellam un klavierēm, kā arī Andra Dzenīša jaunais opuss "Pretim plašumam pulksteņi iemieg", kas tapis pēc muzikālās apvienības Quadra un Gunta Kuzmas ierosmes.


23. aprīlī plkst. 17.00 LNSO ar koncertu “LNSO, Vasks un Bēthovena Ceturtā” uzstāsies koncertzālē “Cēsis”. Orķestra galvenās viesdiriģentes Kristīnas Poskas (Kristiina Poska) vadībā mūziķi atskaņos Ludviga van Bēthovena Ceturto simfoniju, vienu no jaunākajiem igauņu mūslaiku ģēnija Erki Svena Tīra opusiem Phantasma, kā arī Pētera Vaska vijolkoncertu “Tālā gaisma”, kas veltīts Gidonam Krēmeram. Soliste būs īpaša viešņa – Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmā vijole Trīna Rūbela (Triin Ruubel).

Biļetes uz Rīgā notiekošajiem koncertiem iespējams iegādāties Lielās ģildes kasē, “Biļešu paradīzes” kasēs, kā arī mājaslapā – https://www.bilesuparadize.lv/lv/organizer/283.

Savukārt biļetes uz koncertu “LNSO, Vasks un Bēthovena Ceturtā” iespējams iegādāties šeit – https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/114419.

Atbilstoši valstī noteiktajiem ierobežojumiem bērniem un jauniešiem līdz 17 gadu vecumam, apmeklējot koncertu, Covid-19 vakcinācijas sertifikātu vai testu uzrādīt nav nepieciešams. Pasākuma apmeklētājiem no 18 gadu vecuma nepieciešams uzrādīt derīgu sertifikātu, kas apliecina vakcināciju vai pārslimošanu, kā arī personu apliecinošu dokumentu.

Informācija medijiem, 2022. gada 24. februārī

55 views

Commentaires


bottom of page