top of page

LNSO dodas koncertturnejā un aicina to ieskandēt koncertā Rīgā


Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) atgriezies no Slovākijas, kur 13. oktobrī sniedza koncertu “Bratislavas mūzikas festivālā”. Latvijas valsts simtgadei veltītā turneja turpināsies jau šonedēļ, kad LNSO dosies uz Francijas, Šveices un Vācijas nozīmīgām koncertzālēm. Ar Pētera Vaska, Sergeja Rahmaņinova un Pētera Čaikovska skaņdarbiem orķestris uzstāsies tādās pazīstamās vietās kā Parīzes filharmonija, Eksanprovansas Grand Théâtre un Štutgartes Liederhalle Bēthovena zāle. Turnejas programmu Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja klausīties 18. oktobrī plkst. 10.00 Lielajā ģildē, piedaloties vijolniecei Magdalēnai Gekai.


LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga ir ļoti lepns par orķestra sasniegumiem: “Mēs uzstāsimies Parīzes filharmonijā, kur orķestris spēlēs pirmo reizi. Tā ir ārkārtīgi liela atbildība un skaista iespēja. Mūs ir lielā mērā atbalstījusi arī Kultūras ministrija un bez tās nebūtu iespējams noorganizēt šo koncertturneju”. Tūres koncertos skanēs Pētera Vaska spēcinošais 2002. gada opuss Musica appassionata, Sergeja Prokofjeva Pirmais vijolkoncerts, kā arī Čaikovska Sestā simfonija, kas noslēdz meistara dzīvi un met tiltu uz viņa nemirstīgumu.


20. oktobrī LNSO uzstāsies Provansas Grand Théâtre (Eksanprovansa, Francija), kas celts 2007. gadā un kur regulāri uzstājas Eiropas un Amerikas slavenākie klasiskās mūzikas jomas pārstāvji. Ar LNSO un Andri Pogu uz vienas skatuves būs viens no mūslaiku spēcīgākajiem un virtuozākajiem pianistiem Boriss Berezovskis, par kuru Francijas presē raksta – “bronzas pirksti un liesmains temperaments”. Viņš spēlēs solo Rahmaņinova Ceturtajā klavierkoncertā, kas prasa lielu meistarību. Vēl programmā – Pētera Vaska Musica appassionata un Pētera Čaikovska Sestā simfonija (“Patētiskā”). Savukārt 23. oktobrī LNSO Andra Pogas vadībā programmā Grand Nord (“Dižie ziemeļi”) debitēs Parīzes filharmonijā. 2015. gada janvārī atvērtais jaunceltais koncertnams ir viena no Eiropas nozīmīgākajām skatuvēm, un ir liels gods un liela atbildība tur muzicēt. Šajā koncertā tā pati programma, kas Eksanprovansā, taču cits solists – Rahmaņinova Ceturtajā klavierkoncertā solo spēlēs Nikolass Angeličs, viens no šī brīža dižākajiem virtuoziem.


Pēc tam LNSO un Andris Poga kopā ar pasaules labākajos koncertnamos pieprasīto Latvijas vijolnieci Baibu Skridi sniegs trīs koncertus Vācijā un Šveicē, un tajos līdzās Pētera Vaska Musica appassionata un Pētera Čaikovska Sestajai simfonijai skanēs Sergeja Prokofjeva Pirmais vijolkoncerts.


24. oktobrī LNSO muzicēs Frīdrihshāfenes Grāfa Cepelīna nama Hugo Ekenera zālē, 25. oktobrī vienā no Vācijas nozīmīgākajiem koncertnamiem – Štutgartes Liederhalle Bēthovena zālē, bet 26. oktobrī LNSO uzstāsies Šveices pilsētas Šafhauzenes Svētā Jāņa baznīcā. LNSO turneju Francijā, Vācijā un Šveicē rīko Parīzes koncertaģentūra Productions Internationales Albert Sarfati. Aģentūra starptautiski pārstāv Andri Pogu un kopš 2015. gada arī LNSO.


Tūres koncertprogrammu Latvijā būs iespējams noklausīties 18. oktobrī pl. 10.00 Lielajā ģildē. Vijoles solo Prokofjeva Pirmajā vijolkoncertā spēlēs Magdalēna Geka, kas plaši koncertē Eiropā gan kā soliste, gan kā kamermūziķe, uzstājoties Londonas Vigmorzālē, Parīzes filharmonijā, Minhenes Herkuleszālē u. c. Latvijas publikai Magdalēnas vārds zināms kopš 2014. gada rudens, kad jaunā vijolniece spoži debitēja ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un par šo uzstāšanos tika nominēta Lielajai mūzikas balvai 2014. Geka ieguvusi maģistra grādu Parīzes Nacionālajā augstākajā mūzikas un dejas konservatorijā (CNSMDP) vijoles un kameransambļa specialitātē. Kā orķestra mūziķe spēlējusi Kremerata Baltica un Francijas Radio filharmoniskajā orķestrī. Īpaši nozīmīga Magdalēnai ir mūsdienu komponistu mūzika: viņa pirmatskaņojusi ap trīsdesmit jaundarbu, cieši sadarbojoties ar jaunajiem komponistiem Platonu Buravicki, Santu Bušs, Asiju Ahmetžanovu un Gabrielu Sivaku (Argentīna). Magdalēna Geka spēlē 1697. gadā būvētu Džuzepes Gvarnēri vijoli, ko viņai laipni aizdevis Boubo-Music fonds no Šveices.


“LNSO fonds” jau trešo gadu aicina bērnus no visas Latvijas, lai sniegtu viņiem iespēju bez maksas apmeklēt LNSO ģenerālmēģinājumus, koncertus un dažādas izstādes. 18. oktobrī ar “LNSO fonda” gādību koncertu Lielajā ģildē apmeklēs ap 220 bērnu no dažādām Latvijas pilsētām. Koncertu ar savu klātbūtni pagodinās orķestra patronese, Valsts prezidenta dzīvesbiedre Iveta Vējone.


Biļetes uz koncertu Lielajā ģildē iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un mājaslapā, biļetes cena – no 3 līdz 7 EUR.

54 views

Comments


bottom of page