top of page

LNSO jauno sezonu atklās maestro Andra Pogas vadībākopā ar pianistu Daumantu Liepiņu

2020. gada 1. oktobrī pl. 19.00 Lielajā ģildē notiks Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) sezonas atklāšanas koncerts, kurā Daumants Liepiņš un LNSO mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Andra Pogas vadībā priecēs klausītājus ar Sergeja Prokofjeva, Aleksandra Skrjabina un Lindas Leimanes mūziku. Rudens sezona piedāvās plašu un daudzpusīgu programmu, apvienojot talantīgus Latvijas un ārzemju māksliniekus. Tomēr gaidāma arī virkne svarīgu izmaiņu.


Daumantu Liepiņu žurnāls Pianist atzinis par vienu no četriem jaunajiem pianistiem, kam silti iesaka sekot līdzi 2020. gadā. Šāda iespēja pavērsies LNSO sezonas atklāšanas koncertā, kur Liepiņš izpildīs vienu no virtuozākajiem klavierkoncertiem mūzikas vēsturē – Prokofjeva Otro klavierkoncertu. Līdzās tam skanēs Skrjabina Otrā simfonija un ar franču smalkumu apveltītās LNSO rezidējošās komponistes Lindas Leimanes jaundarbs Longing. Flashing. Bonding.


Linda Leimane raksta gudru un spēcīgu mūziku, kurā tehniski meistarīgi savienots spožs intelekts un versmains temperaments. Lindas skaņdarbu sarakstā ir instrumentālā kamermūzika, balets, elektroakustiski darbi, mūzika kamerorķestrim un lielam orķestrim. Opuss Dialexica tika nominēts Lielajai mūzikas balvai.


Trīs oktobra vakarus norisināsies jau par tradīciju kļuvušais “Baltijas simfoniskais festivāls”. 22. oktobrī latviešu klasiskie un džeza mūziķi kāps uz vienas skatuves Mūzikas namā “Daile”, lai godinātu lietuviešu ģeniālo komponistu un gleznotāju Mikaloju Konstantinu Čurļoni. Šajā programmā mūsdienīgi un dzīvīgi savienota Čurļoņa māksla (gleznu cikls “Zodiaks”) un mūzika, ko radījis gleznotāja mazmazdēls, pianists Roks Zubovs un spilgti Latvijas džeza jaunās paaudzes pārstāvji — pianists, komponists Edgars Cīrulis un basists Jānis Rubiks. Klausīsimies oriģinālkompozīcijas un improvizācijas. 28. oktobrī dziedātāja Ieva Parša un trio Tempus Balticus, kur Latvijas čellistei Mārai Botmanei un Igaunijas pianistam Johanam Randverem pievienosies vijolniece Kristīne Balanas, atskaņos Baltijas valstu komponistu Broņus Kutāviča, Erki Svena Tīra un Pētera Plakida skaņdarbus, kā arī Ludviga van Bēthovena klaviertrio. Savukārt festivāla kulminācijā, 30. oktobrī, Lietuvas pianists Luks Ģeņušs, LNSO un pasaulē atzītā igauņu diriģente Kristīna Poska atskaņos Pētera Čaikovska, Žana Sibēliusa un Līsas Hiršas skaņdarbus.


14. novembrī notiks LNSO ilggadējā mūziķa, sitaminstrumentu grupas koncertmeistara Edgara Saksona jubilejas koncerts, kurš būs piepildīts ar mūsdienīgu un ritmisku mūziku. Solista lomā uz skatuves redzēsim gan pašu jubilāru Edgaru Saksonu, gan sitaminstrumentālistus Rihardu Zaļupi un viesi no Lietuvas Pāvelu Gjunteru. Platona Buravicka mūzika sitaminstrmentālistu kvintetam pavadīs mēmā kino šedevra Safety Last! seansu, būs Magnusa Lindberga un Anatolija Šenderova skaņdarbi, kā arī Riharda Zaļupes jaundarbs, kas balstīts Āfrikas ritmos un Jaņņa Ksenaka efektīgā opusa Rebonds motīvos. Kā ierasts LNSO sitaminstrumentālistu koncertos, klausītāji var sagaidīt pozitīvu emociju vētru un aizraujošus ritmus.


Arī šogad LNSO turpina izglītojošo koncertciklu “Simfoniskais hits ar Goran Gora”, kas paredzēts gan tiem klausītājiem, kas tikai sāk iepazīt simfonisko mūziku, gan tiem, kas to iecienījuši jau gadiem. 15. oktobra koncerts būs veltīts divu mūzikas klasiķu – Volfganga Amadeja Mocarta un Sergeja Prokofjeva – daiļradei, ļaujot ieraudzīt līdzības un atšķirības, kā arī rādot dažādus klasicisma izteiksmes veidus. Egils Upatnieks spēlēs oboju, Mārtiņš Circenis – klarneti, Jānis Semjonovs – fagotu, Artūrs Šults – mežragu. Viņus visus apvienos lietuviešu diriģents Modests Barkausks. Savukārt 17. decembrī “Simfoniskais hits ar Goran Gora” pievērsīsies Emīla Dārziņa un Žana Sibēliusa skaņdarbiem. Emīlam Dārziņam savulaik piedēvēja Sibēliusa skaņdarba “Tuonelas gulbis” atdarināšanu, tādēļ viņš aizvainojumā savas simfoniskās partitūras sadedzinājis. Koncerts centīsies samierināt abus sanaidojušos meistarus. Diriģēs jaunais somu meistars Tāvi Oramo.


LNSO nav aizmirsis arī par saviem mazākajiem klausītājiem. 26. septembrī uz skatuves atgriezīsies bērnu iemīļotais LeNeSOns, kurš latviešu un krievu valodā iepazīstinās ģimenes ar pasaku par Sprīdīti. Koncertā skanēs šī Annas Brigaderes stāsta iedvesmota mūzika, ko sarakstījuši Jāzeps Vītols, Jānis Mediņš un Indulis Kalniņš. Diriģents – Raimonds Gulbis.


Gadu, kā ierasts, noslēgs skatītāju iemīļotais LNSO Vecgada koncerts, par kuru informācija tiks izziņota vēlāk. Interesenti aicināti sekot ziņām orķestra mājaslapā http://lnso.lv vai Facebook kontā, kā arī reģistrējoties LNSO jaunumu saņemšanai e-pastā: https://www.lnso.lv/gribu-zinat.


LNSO lūdz ņemt vērā, ka, balstoties uz pandēmijas ietekmēto situāciju, iespējama mūziķu maiņa.

Kā ierasts, LNSO parūpējies par īpašām atlaidēm. Uz bērnu koncertu “LeNeSOns”, kā arī koncertciklu “Simfoniskais hits ar Goran Gora” 30% atlaide tiek piešķirta 3+ Ģimenes kartes īpašniekiem, kā arī invalīdiem. Savukārt sezonas atklāšanas koncertā, “Baltijas simfoniskā festivāla” koncertos, Edgara Saksona jubilejas koncertā, kā arī Vecgada koncertos 30% atlaide tiek piešķirta skolēniem, studentiem, senioriem, invalīdiem un 3+ Ģimenes kartes īpašniekiem.


Līdztekus jaunajiem koncertiem rudens sezonā orķestris sniegs arī no pavasara pārceltos koncertus. 11. septembrī notiks koncerts "Čaikovskis, Grīgs un Rahmaņinovs", 8. oktobrī koncerts "LNSO kamermūzika. 16 kontrabasi un Alise brīnumzemē". Koncerts "LeNeSOns un Šūmaņa "Bērnu ainas"" latviešu valodā notiks divreiz – 21. novembrī pl. 14.00 un 28. novembrī pl. 14.00. Savukārt koncerts krievu valodā notiks iepriekš plānotajā laikā – 21. novembrī pl. 11.00. LNSO atgādina, ka uz šiem koncertiem Lielās ģildes kasē jāveic biļešu pārreģistrācija. 27. augustā tiek uzsākta biļešu pārreģistrācija uz koncertu “Kazadesī un Bēthovens”, kas norisināsies 26. novembrī. Sīkāka informācija par biļešu pārreģistrāciju atrodama šeit: https://www.lnso.lv/post/svariga-informacija


Ievērojot ar Covid-19 izplatības ierobežošanu saistītos nosacījumus, kas nosaka distances ievērošanu slēgtās telpās notiekošos pasākumos, Lielās ģildes Lielajā zālē orķestris vienā vakarā spēj uzņemt aptuveni 300 cilvēku, kas ir uz pusi mazāk nekā normālos apstākļos. Ņemot vērā vietu skaitu un potenciālās izmaiņas koncertu apmeklēšanā, šajā sezonā pieņemts lēmums atteikties no klausītāju iecienītajiem LNSO abonementiem.


Tāpat LNSO atgādina, ka, balstoties uz MK noteikumiem, kas stājušies spēkā 1. augustā, pirms koncerta apmeklējuma sēdvieta obligāti jāpersonalizē. To iespējams izdarīt “Biļešu paradīzes” mājaslapā http://bilesuparadize.lv sadaļā “Biļetes personalizācija”, uzrādot pasākuma apmeklētāja vārdu, uzvārdu, biļetes numuru un kontaktinformāciju. Šie dati tiks izmantoti, lai nepieciešamības gadījumā identificētu biļetes īpašnieku, kā arī sazinātos ar viņu. Dati tiks uzglabāti vienu mēnesi pēc pasākuma norises datuma. Pie ieejas pasākumā obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Biļetei piesaistītajiem un dokumentā norādītajiem personas datiem jāsakrīt.


Biļetes uz LNSO jaunās sezonas koncertiem var iegādāties Lielās ģildes kasē, “Biļešu paradīzes” kasēs un mājaslapā bilesuparadize.lv.

104 views

Comments


bottom of page