top of page

LNSO klaviertrio neparastā programmā uz Lielās ģildes skatuves


20. februārī uz Lielās ģildes skatuves klausītājus ar neparastu un daudzskanīgu uzstāšanos priecēs LNSO klaviertrio – vijolnieks Indulis Cintiņš, čelliste Dace Zālīte-Zilberte un pianists Mārtiņš Zilberts, kuriem pievienosies arī izcilais vijolnieks Sandis Šteinbergs. Koncertā “LNSO klaviertrio un Brāmss” mūziķi izspēlēs Tālivalda Ķeniņa, Johannesa Brāmsa un Ērika Volfganga Korngolda kompozīcijas. Pianistam Mārtiņam Zilbertam būs, iespējams, grūtākais uzdevums – Latvijā pirmo reizi atskaņotā Korngolda Svīta jāspēlē tikai ar kreiso roku!


Koncerta “LNSO klaviertrio un Brāmss” sākumā kā īpašs pārsteigums, kas iespējams tikai šīs programmas mūziķu sastāva kontekstā, izskanēs ievērojamā latviešu trimdas komponista Tālivalda Ķeniņa kamermūzikas pērle – Johanam Sebastiānam Baham veltītais Concertino barocco divām vijolēm Induļa Cintiņa un Sanda Šteinberga lasījumā. Savukārt turpinot LNSO klaviertrio tradīciju katrā koncertprogrammā iekļaut kādu no klaviertrio žanra virsotnēm, koncerta pirmās daļas noslēgumā skanēs Johannesa Brāmsa Trešais klaviertrio dominorā. Brāmsa visretāk atskaņotais un vienlaikus visīsākais klaviertrio ir pilns nemiera, izaicinājumu un uzliesmojumu. Šis skaņdarbs lieliski sasaucas arī ar Ērika Volfganga Korngolda estētiku un simfonisko vērienu, kuru klausītāji iepazīs koncerta otrajā daļā.

Komponists Ēriks Volfgangs Korngolds bija ietekmīgākā Vīnes mūzikas kritiķa pēcnācējs. Tēvs sava dēla talantu ļoti sargāja, un ne velti – jau 13 gadu vecumā jaunais komponists sacerējis darbus, kas iemantoja lielu popularitāti. Korngolds veiksmi atrada Holivudas filmu mūzikas radīšanā, taču viņš sarakstījis arī vairākus klavierkoncertus, svītas un citus darbus, kas izpelnījušies publikas un kritiķu atzinību visā pasaulē. Līdz šim Latvijā neatskaņotais Korngolda kvartets – Svīta – veido 20. februāra koncerta pamatu un izskanēs tā krāšņajā noslēgumā. 1930. gadā sarakstītais opuss veltīts pianistam Paulam Vitgenšteinam (slavenā filozofa brālim) un retrospektīvi, vietām sentimentāli atskatās uz aizgājušā laika Vīni. Šo virtuozo skaņdarbu izceļ neparastais mūziķu sastāvs – divas vijoles, čells un tikai ar kreiso roku spēlējamas klavieres. Arī šajā opusā LNSO klaviertrio mūziķiem pievienosies atskaņojuma ieceres autors, LNSO pirmo vijoļu grupas koncertmeistars Sandis Šteinbergs.

“LNSO klaviertrio šo koncertu sagaida ar patīkamu satraukumu – pirmo reizi kopā atskaņosim diženā vācu komponista Johannesa Brāmsa mūziku. Īpašs prieks šoreiz saspēlēties ar lielisko kamermuzicēšanas meistaru, vijolnieku Sandi Šteinbergu, kurš iedvesmoja mūs iekļaut programmā Latvijā nedzirdētu, neparastu un ļoti izsmalcinātu Ērika Korngolda opusu. Tas ir liels izaicinājums mums visiem, jo prasa no mūziķiem ne tikai virtuozitāti, bet arī smalku iedziļināšanos partitūrā un izcilu ansambļa izjūtu. Ar nepacietību gaidām brīdi, kad sniegsim klausītājiem šo krāšņo skaņdarbu,” stāsta LNSO klaviertrio mūziķi.

LNSO klaviertrio, nesen nosvinējuši savu pirmo piecgadi, turpina interpretēt gan klasiku, gan mazāk zināmus mūsdienu skaņdarbus. Trio sastāvā spēlē vijolnieks Indulis Cintiņš, čelliste Dace Zālīte-Zilberte un pianists Mārtiņš Zilberts, kurš ir pastāvīgs LNSO programmu viesmākslinieks.

Indulis Cintiņš ir LNSO pirmās vijoļu grupas mūziķis kopš 2006. gada un kopš 2012. gada piedalās Classical Concert Chamber Orchestra koncertos Eiropā. Dibinājis un vada stīgu kvartetu Fantastic Four.

Dace Zālīte-Zilberte ir LNSO čellu grupas mūziķe un “LNSO čellu Dream Team” dalībniece, kā arī vairāku starptautisku konkursu laureāte, Lielās mūzikas balvas 2012 nominante.

Viņas partneris gan uz skatuves, gan ikdienā – Mārtiņš Zilberts – kopš 2008. gada ir Latvijas Nacionālās operas galvenais solistu koncertmeistars. Viens no visaktīvāk koncertējošiem Latvijas pianistiem-koncertmeistariem, daudzu kamermūzikas projektu dalībnieks. Saņēmis Latvijas Nacionālās operas fonda gadabalvu par izcilu māksliniecisko sniegumu 2018. gadā. Lielās mūzikas balvas 2019 nominants.

Kopā ar LNSO klaviertrio šajā koncertā spēlēs arī vijolnieks Sandis Šteinbergs – LNSO pirmo vijoļu grupas koncertmeistars jau kopš 1994. gada. Klausītāju iemīļotā kvarteta RIXmūziķis. Bijis arī orķestra Kremerata Baltica koncertmeistars un Valērija Gergijeva vadītā Pasaules miera orķestra mūziķis. Sandis Šteinbergs saņēmis Lielo mūzikas balvu 2004 – par spožu solo veikumu – un LMB 2012 kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.

43 views

Comments


bottom of page