top of page

LNSO un Tarmo Peltokoski atklāj 98. koncertsezonu

Šī gada 6. un 7. oktobrī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) priecēs klausītājus ar diviem sezonas atklāšanas koncertiem. Mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Tarmo Peltokoski vadībā orķestris kopā ar klarnetisti Annu Gāgani atskaņos LNSO jaunās sezonas rezidējošā komponista Ērika Ešenvalda koncertu klarnetei, orķestrim un elektronikai “Arktikas nakts vīzijas”. Savukārt koncerta otrajā daļā kopā ar operas solistiem no Somijas skanēs Riharda Vāgnera operas “Valkīra” pirmais cēliens.

Sezonas atklāšanā uz skatuves redzēsim klarnetisti Annu Gāgani, kas kopā ar orķestri Tarmo Peltokoski vadībā atskaņos sezonas rezidējošā komponista Ērika Ešenvalda klarnetes koncertu “Arktikas nakts vīzijas”, kur solistes un orķestra muzikālajiem dialogiem pievienojas arī elektronisko skaņu ierīču pielietojums. Radot darbu, komponists iedvesmojies no naksnīgajiem Ziemeļiem un šajā mūzikā centies atklāt pasaules esības noslēpumu. Mūzikas valodā darba autors neizmanto pašmērķīgus un šokējošus skaņu efektus, tā ir nesamākslota un laikmetīgo izteiksmes līdzekļu pielietojuma ziņā balansēta.


Koncertā skanēs arī vācu operreformatora, muzikālās drāmas radītāja Riharda Vāgnera operas “Valkīra” pirmais cēliens. Opera ir otrā daļa no slavenās tetraloģijas “Nībelunga gredzens”, kas vēstures lappusēs nostiprinājusies kā viens no grandiozākajiem skatuves darbiem. Operas “Valkīra” galvenā varone Zīglinde atrod savu sen pazudušo brāli Zīgmundu, kurš no oša stumbra izrauj zobenu Notungu un kopā ar māsu atstāj viņas ļaunā vīra Hundinga namu. Stāsts klausītājus ved emocionālā virpulī, kas pilns ar drosmīgiem varoņiem un viltīgiem dieviem. Galveno lomu partijas dziedās somu operdziedātāji – soprāns Hannakaisa Nirenena, tenors Jirki Antila un bass Eriks Rousi.


Savu personīgo piesaisti komponista daiļradei jau kopš bērnības izrādījis LNSO galvenais diriģents Tarmo Peltokoski. Šī gada jūlijā intervijā žurnālistei Annai Marai Burvei diriģents atklāja, ka viņš Rihardu Vāgneru bieži vien dēvē par savas profesionālās dzīves jēgu. Kā izrādās, tieši Riharda Vāgnera partitūras ir netiešs cēlonis Tarmo Peltokoski izvēlei kļūt par diriģentu. Sākotnēji Peltokoski vēlējies komponista operu partitūras atskaņot uz klavierēm, taču sapratis, ka šādai mūzikai ir nepieciešams orķestris.


Klarnetiste Anna Gāgane kopš 2019. gada oktobra ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra klarnešu grupas koncertmeistara vietniece. Līdztekus spēlei orķestrī Anna iesaistās dažādos orķestra un kamermūzikas projektos kopā ar Trio Carmine un Trio Fabel, pirmatskaņo jauno komponistu darbus un regulāri uzstājas kā kamermūziķe un soliste Latvijā, Vācijā, Šveicē un citviet. Viņa guvusi panākumus vairākos starptautiskos konkursos, tai skaitā bijusi divkārtēja laureāte un speciālās balvas ieguvēja Jurjānu Andreja Starptautiskajā koka pūšaminstrumentu konkursā, saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2018 kategorijā “Jaunais mūziķis”, kā arī novērtēta ar Šveices izcilības stipendiju.


LNSO 2023./2024. gada sezonas rezidējošais komponists Ēriks Ešenvalds ir viens no pieprasītākajiem mūsdienu skaņražiem, kura mūzika tiek pasūtīta un atskaņota visā pasaulē. Starp Ešenvalda darbu vērienīgākajiem pirmatskaņojumiem minami "Ezeri atmostas rītausmā" Bostonas simfoniskā orķestra un Birmingemas simfoniskā orķestra izpildījumā, “Plejādes” Čikāgas Granta parka mūzikas festivālā, “Ēna” pirmatskaņojums BBC Proms, “Dreams Under Your Feet” Leipcigas Gewandhaus, "Prēriju vēja čuksti" Jūtas štata simfoniskā orķestra un Jūtas kamermūziķu izpildījumā, "Lūkas pasija" ar Latvijas Radio kori un Sinfonietta Rīga, "Arktikas nakts vīzijas” Liepājas Simfoniskā orķestra izpildījumā, kā arī iespaidīgās multimediālās simfonijas “Ziemeļu gaisma” un “Vulkānu simfonija”, kas pirmatskaņotas Latvijā un pēcāk visā pasaulē. 2016. gadā Latvijas Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvoja viņa opera “Iemūrētie”.

Atklāšanas koncerti klausītājiem sniegs arī patīkamu jaunumu – 98. sezonā LNSO koncertmeistara vietas izpildītāja būs beļģu vijolniece Vērle Haubrākena, kuru mūziķi un publika bija iemīļojuši jau vairākos LNSO pagājušās sezonas koncertos. Viņa ir arī Flandrijas simfoniskā orķestra pirmā vijole un muzicē kameransamblī Odysseia.


Koncertu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.


Biļetes uz LNSO jaunās sezonas koncertiem iespējams iegādāties Lielās ģildes kasē, “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās, kā arī internetā – https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/128713


7. oktobra koncerts ir iekļauts LNSO rudens abonementā 2023, ko iespējams iegādāties līdz 7. oktobrim. Abonementi pieejami šeit: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/12878191 views

1 Comment


indoline
indoline
Oct 16, 2023

About Us

Selamat datang di indoline, sebuah platform edukasi yang berfokus pada ragam topik menarik, seperti game, fashion, travel, movie rilis, dan kesehatan. Kami dengan bangga menyajikan konten informatif dan menghibur guna memenuhi kebutuhan pengetahuan serta hiburan Anda.


indoline hadir dengan tujuan memberikan pengalaman belajar yang menyenangkan dan interaktif kepada semua pengunjungnya. Kami percaya bahwa pendidikan tidak harus membosankan, oleh karena itu kami menghadirkan materi-materi edukatif dengan cara yang inovatif dan menarik.


Dalam bagian game, kami menyajikan artikel-artikel terkini mengenai perkembangan industri game, ulasan game terbaru, serta tips dan trik untuk meningkatkan performa dalam permainan. Kami ingin memastikan Anda tetap up-to-date dengan berbagai informasi seputar game terkini.


Di segmen fashion, kami menghadirkan tren mode terkini, tips berpakaian yang sesuai dengan…


Like
bottom of page