top of page

RITMU SPĒLES UZ LIELĀS ĢILDES SKATUVES. LNSO SITAMINSTRUMENTĀLISTU KONCERTS


28. novembrī uz Lielās ģildes skatuves kāps LNSO sitaminstrumentu grupas mūziķi – Rihards Zaļupe, Edgars Saksons, Uģis Krūskops, Atis Vintuks, Elīna Endzele un Ernests Mediņš – lai klausītājiem atgādinātu, cik iespējām un tembriem bagāta ir sitaminstrumentu pasaule. Koncerta laikā klausītāji varēs baudīt sitaminstrumentu zelta repertuāru – komponistu Reiha, Makaresa, Perta, Papes, Trevinjo un Zaļupes skaņdarbus.


Uz Lielās ģildes skatuves atradīsies timpāni, divi bungu komplekti, kaulainā marimba, zvanīgie vibrofoni, koka kastītes un vesela grēda dažādu noslēpumainu ierīču, kas domātas ritmu, motīvu un noskaņu spēlēm.


Koncerta repertuāra izvēlē īpašs uzsvars likts uz ansambļa spēli, mūziķiem atskaņojot skaņdarbus, kuros iesaistītas dažādas instrumentu kombinācijas, necenšoties katrā izcelt kādu vienu. Programmā būs Stīva Reiha slavenais opuss Music for Pieces of Wood un plāksnīšinstrumentu minimālisma paraugs Mallet Quartet. Dzirdēsim arī Riharda Zaļupes svītu no filmas “Nameja gredzens”, Frederika Makaresa Meeting Point timpāniem un perkusiju ansamblim, Arvo Perta Fratres ar solo marimbai un trim perkusionistiem un Aivena Trevinjo Catching Shadows. Savukārt Endija Papes CaDance for Two radīs unikālu saspēli un neparastas ritma struktūras starp diviem bungu komplektiem.


LNSO sitaminstrumentu grupas mūziķi ir plaši zināmi un atzīti gan sabiedrībā, gan arī profesionāļu aprindās.


Rihards Zaļupe mācījies marimbas spēli un kompozīciju pie pasaulslavenās japāņu komponistes Keiko Abes. Kopš 2006. gada Zaļupe ir LNSO sitaminstrumentu grupas mūziķis, kā arī docētājs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Līdztekus darbam LNSO Rihards Zaļupe daudz spēlē kamermūziku, uzstājas kā solists un komponē. Albums Marimba Dance saņēmis Latvijas Mūzikas ierakstu gadabalvu 2008 kategorijā “Gada debija”. Rihards Zaļupe nule saņēma “Lielo Kristapu” par mūziku Gata Šmita kinofilmai “1906”.


Edgars Saksons ir LNSO sitaminstrumentu grupas koncertmeistars, solists, kamermūziķis, orķestra mūziķis, teatralizētu mūzikas projektu dalībnieks. JVLMA asociētais profesors un Sitaminstrumentu klases vadītājs. Latvijas Lielās mūzikas balvas 2001 laureāts. Kopš 2014. gada Edgars Saksons ir Ukmerges Starptautiskā sitaminstrumentālistu festivāla mākslinieciskais vadītājs. Rīko un vada meistarklases un seminārus Latvijā, Lietuvā, Francijā, Beļģijā, Krievijā, Baltkrievijā.


Uģis Krūskops ir LNSO sitaminstrumentu grupas koncertmeistara vietnieks. Spēlējis ar Liepājas Simfonisko orķestri, Sinfonietta Rīga, Kremerata Baltica, Rīgas Festivāla orķestri, Nordic Symphony Orchestra, Tallinas kamerorķestri, Pērnavas kamerorķestri un dažādiem kameransambļiem. Bijis grupu Opus Pro, Rebel, Salamander un Fortress dalībnieks, joprojām spēlē estrādes apvienības sekstetā Bellacord.


Elīna Endzele kopš 2005. gada ir LNSO sitaminstrumentu grupas mūziķe. Nominēta Lielajai mūzikas balvai 2010 par darbu ansamblī. Ieguvusi II vietu Parīzes starptautiskajā timpānistu konkursā (2008). 2009. gadā saņēmusi JVLMA un Swedbank gadabalvu jaunajam mūziķim. Kopš 2011. gada Elīna palaikam koncertē kamerorķestra Kremerata Baltica sastāvā. Daudz muzicē ar trio Art-i-Shock, sitaminstrumentu ansambli Perpetuum ritmico un metāla pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu ansambli Brasscussion (Berlīne).


Mūziķis un pedagogs Ernests Mediņš darbojas gan LNSO, gan LNOB. Sadarbojies kā solists ar Valsts akadēmisko kori “Latvija” un jauniešu kori “Kamēr…”, piedalījies muzikālajā koncertprogrammā “Ziemassvētku ceļojums apkārt pasaulei” kopā ar Ilonu Bageli un Andri Ābelīti. Piedalījies arī Rīgas Cirka izrādē kā bundzinieks un JVLMA sitaminstrumentu koncertā Waves. Sadarbojies ar dziesminieku Goran Gora.


Atis Vintuks mācījies JVLMA un Stokholmas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. 2001. gadā piedalījies sitaminstrumentālistu festivālā Parīzē, 2002. gadā trešajā pasaules marimbas konkursā Štutgartē. Kā orķestra mākslinieks piedalījies koncertos un festivālos daudzās Eiropas valstīs, kā arī muzicējis dažādos kameransambļu sastāvos un piedalījies CD ierakstos. Spēlē arī džezu, popmūziku, kantri u. c.

23 views

Comments


bottom of page