top of page

Vasks, Maijers un LNSO apvienojas LV100 veltīta CD tapšanā

Svinot Latvijas valsts simtgadi, 2018. gada 5. oktobrī Lielajā ģildē ar Pētera Vaska Koncerta obojai un orķestrim pirmatskaņojumu tika atklāta Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) ziemas sezona. Koncerts bija īpašs, jo Vaska darbu pirmatskaņojumi Latvijā ir liels retums. Solists bija “Berlīnes filharmoniķu” pirmā oboja Albrehts Maijers, un pie diriģenta pults redzējām LNSO māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu Andri Pogu. Nu viņi visi atkal satikušies Rīgā, Lielajā ģildē, lai šo skaņdarbu ierakstītu CD formātā. Ieraksta skaņu režisors – diriģents un obojists Normunds Šnē.


LNSO galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Andris Poga stāsta, ka CD ieraksta ideja tapusi, jau veidojot koncertu, un šis ir vienīgais Latvijas simtgadei pasūtinātais jaundarbs, kas kopā ar diviem citiem Pētera Vaska skaņdarbiem tiks iemūžināts ieraksta formātā: “Albuma izdošanas ideja aizsākās, gatavojot Obojas koncerta pirmatskaņojumu LNSO 2018./2019. gada sezonas atklāšanas koncertā. Šo pirmatskaņojumu veidojām kā dāvanu Latvijas simtgadē, jo kopš 90. gadu sākuma vairums Pētera Vaska skaņdarbu tiek pirmatskaņoti nevis Latvijā, bet citviet pasaulē. Esam ļoti priecīgi, ka Obojas koncerta pirmatskaņotājs Albrehts Maijers piekrita piedalīties ierakstā un ka ieskaņojuma laikā klāt bija pats komponists. Ierakstu albums tiks izdots sadarbībā ar prestižo Somijas skaņu ierakstu namu Ondine. Tā programmu sastādīja Pēteris Vasks, iekļaujot vēl divus savus agrāk tapušos skaņdarbus – “Lauda” un “Vēstījums”. Zīmīgi, ka LNSO ir arī visu šo triju skaņdarbu pirmatskaņotājs. Lai arī skaņdarbi tapuši dažādos laika periodos, to muzikālā izteiksme un skaniskais mugurkauls ir ļoti radniecīgs”.


Komponists Pēteris Vasks 2018. gada pirmatskaņojumu atceras ar lielu laimes sajūtu, uzsverot, ka jebkuru skaņdarbu patiesi spēj atdzīvināt tikai mūziķi ar dvēseli: “Man kā komponistam 2018. gada pirmatskaņojums bija lieli svētki un liels piedzīvojums. Uz skatuves bija un arī tagad, veidojot ierakstu ir, manuprāt, pasaules labākais obojists. Es šajā partitūrā ieliku visu savu mīlestību. Uz pasaules skatuvēm redzam daudzus mūziķus, kas ir tehniski virtuozi, tomēr, lai sasniegtu īstu gandarījuma un laimes sajūtu, jābūt kam vairāk – garīgai klātbūtnei, emocionālam pienesumam. Tikai šādi cilvēki var pilnvērtīgi atdzīvināt komponista skaņdarbu. Albrehtam tas izdevies lieliski”.


Kā min obojas solo partijas izpildītājs Albrehts Maijers, sadarbība ar Pēteri Vasku un LNSO ir ļoti īpašs notikums, kura ideja aizsākās daudzus gadus pirms Latvijas simtgades: “Mūsu sadarbības stāsts ar Pēteri Vasku stiepjas tālā pagātnē. Pirms daudziem gadiem Vācijas pilsētā Maincā, kāda pazīstama dāma no izdevniecības Edition Schott teica: “Tev jāiepazīstas ar mūsu draugu, lielisku komponistu Pēteri Vasku. Es viņam tūlīt piezvanīšu.” Mēs sirsnīgi parunājām un ieminējāmies, ka varbūt kādreiz kas jārada kopā. Pēc daudziem gadiem saņēmu zvanu no LNSO ar aicinājumu spēlēt solo jaunā Pētera Vaska skaņdarbā, kas veltīts Latvijas dzimšanas dienai. Protams, es piekritu! Pirmo reizi satiekoties ar Pēteri, sapratu, ka viņa komponēšanas stils ir unikāls – viņa darbos var atpazīt īstu Vaska skanējumu. Šodien, noslēdzot šo skaisto ierakstu, jūtu vieglas skumjas, jo tas bija ļoti īpašs un skaists process ar īstiem profesionāļiem. Pēteris bija klāt katrā solī, stāstot, kā viņš iecerējis konkrēto skaņdarba daļu. LNSO, tāpat kā tā diriģents Andris Poga paveica lielisku darbu šī skaņdarba ierakstīšanas procesā. Darbs ir ļoti sarežģīts un pieprasa lielu atdevi un iemaņas ne tikai no solista, bet no visas komandas.”


Lai nodrošinātu augstu ieraksta kvalitāti, par skaņu ieraksta producentu tika aicināts diriģents un obojists Normunds Šnē, kurš teicami pārzina visas šī mūzikas instrumenta spēles nianses: “Skaņu režisora galvenais uzdevums ir palīdzēt māksliniekiem izdarīt to, ko viņi vēlas. Recepte ir ļoti vienkārša – ja ir laba mūzika un lieliski mūziķi, tad šis process sagādā prieku. Tā tas ir arī šajā gadījumā. Kaut gan man bijusi iespēja daudzkārt ierakstīt Pētera Vaska darbus, šī ir lieliska iespēja to darīt kopā ar Albrehtu Maijeru, kuram šis koncerts veltīts. Un, tā kā arī pats pavisam nesen vēl regulāri spēlēju oboju, mums izveidojusies kopīga valoda, ir ko pārrunāt, un mēs saprotam iespējamos zemūdens akmeņus. Tādēļ man šīs process tiešām sagādā gandarījumu.”

Ieraksts tapis Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Jaunais CD nāks klajā līdz 2020. gada beigām.

34 views

Comments


bottom of page