top of page

Aivis Greters

Latviešu diriģents AIVIS GRETERS tiek dēvēts par vienu no iespaidīgākajiem jaunatklātajiem māksliniekiem Baltijā un iepriekšējā sezonā iecelts par asistentdiriģentu vienlaikus gan Gēteborgas operā, gan Orchestre de Paris. 2023./2024. gada sezonā viņš Gēteborgas operā diriģē plašu repertuāru, tostarp "Nabuko", "Donu Žuanu", "Klīstošo holandieti" un "Tosku". Nozīmīgas debijas ar tādiem orķestriem kā Norvēģijas Radio orķestris, Bambergas SO un Berlīnes Vācu SO, ko papildina atgriešanās pie diviem vadošajiem Zviedrijas simfoniskajiem orķestriem – Stokholmas Karaliskā FO un Zviedrijas Radio SO.

Neaizmirstot par savām saknēm Latvijas mūzikas tradīcijās, Greters 2020./2021. gada sezonā debitējis, diriģējot trīs Latvijas nozīmīgākos orķestrus – Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Sinfonietta Rīga un Liepājas Simfonisko orķestri –, ar kuriem plānotas atkārtotas uzstāšanās arī 2023./2024. gada sezonā. Savukārt 2022. gadā debitējis Latvijas Nacionālajā operā, kur atgriezīsies arī nākamajā sezonā. Ārvalstīs Aivis Greters ieguvis otro vietu Vācijas diriģentu konkursā Deutschen Dirigentenpreis 2021, kā arī diriģējis Ķelnes WDR simfonisko orķestri un Gircenihas orķestri.

Savu muzikālo karjeru Greters uzsāka 2018. gadā kā jauniešu kora "Kamēr..." mākslinieciskais vadītājs un diriģents. Gretera vadībā koris ieguvis Grand Prix Tolosas 50. Starptautiskajā koru konkursā Spānijā (2018), kā arī uzvarējis Eiropas Grand Prix koru konkursā Areco, Itālijā (2019), kļūstot par pirmo kori pasaulē, kurš uzvaru šajā konkursā guvis trīs reizes. 2021. gada pavasarī Greters saņēmis Lielo mūzikas balvu 2020 kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”, kā arī kategorijā “Par radošu, drosmīgu un inovatīvu māksliniecisko darbību Covid-19 krīzes apstākļos” par kora “Kamēr…” projektu Cēsu Mākslas festivāla ietvaros.

Aivis Greters ir skolojies meistarklasēs pie diriģentiem Jērga Pētera Vaigla, Stīvena Leitona, Zbigņeva Gracas, Luca Kēlera, Ekharta Vičika un Aleksandra Poļaņičko. Pēdējā laikā piedalījās Pērnavas mūzikas festivāla Jervi akadēmijā, kur diriģējis trīs uzvedumus, un Cīrihes Tonhalle orķestra meistarklasē ar Pāvo Jervi, kur saņēmis žūrijas balvu. Viņš ir absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas orķestra diriģēšanas studiju programmu profesora Mārtiņa Ozoliņa vadībā. No 2013. līdz 2017. gadam Latvijas Mūzikas akadēmijā studējis kordiriģēšanu, no 2015. līdz 2016. gadam papildinājis zināšanas Zviedrijas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā.

Aivis GreterS_edited.jpg
bottom of page