top of page

Jānis Stafeckis

Jānis STAFECKIS ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģents kopš 2022./2023. gada sezonas.

Jānis Stafeckis ir dibinājis un vada Rēzeknes kamerorķestri, kas kopš 2012. gada vieno studentus un pedagogus no Latgales. Rēzeknes kamerorķestris jau ir nostiprinājies kā viens no vadošajiem Austrumlatvijas kolektīviem un regulāri sniedz koncertus vienā no jaunākajām un akustiski izcilākajām koncertzālēm Baltijā – Latgales vēstniecībā GORS. Jānis Stafeckis uzstājies ar tādām slavenībām kā soprānu Inesi Galanti, soprānu Sonoru Vaici, basu Krišjāni Norveli, vijolnieku Daniilu Bulajevu, čellisti Guntu Ābeli, vijolnieci Olīviju Steindleri un citiem.

Viesdiriģenta statusā līdzšinējā un turpmākā sadarbība iekļauj Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Latvijas Radio kori un Liepājas Simfonisko orķestri.

2020. gada oktobrī īstenota koncertprogramma kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, pasaulslaveno ērģelnieci Ivetu Apkalnu un maestro Raimondu Paulu. Koncertprogrammas saturs un izpildījuma kvalitāte novērtēta ar nomināciju Lielajai mūzikas balvai, un pēc atkārtotām pārraidēm sabiedriskajā televīzijā tai piešķirta sabiedrisko mediju gada balva "Kilograms kultūras".

2019. gada oktobrī Jānis Stafeckis debitējis kā diriģents operetes žanrā Latvijas Operetes fonda rīkotajā F. Lehāra izrādē "Jautrā atraitne". Šobrīd sadarbībā ar Operetes fondu ir izveidota izrāde, kuras pamatā ir divas monooperas, F. Pulenka "Cilvēka balss" un Dž. Menoti "Telefons", par kuru diriģents un mākslinieciskais kolektīvs 2021. gadā saņēmuši Lielo mūzikas balvu kategorijā "Gada uzvedums".

Jāņa repertuārs ir dziļi iesakņojies klasicisma un agrīnā romantisma laikmetā, taču viņš regulāri diriģē arī plaša spektra mūziku no Baha līdz pat 21. gadsimtam. Viņš ir pirmatskaņojis daudzu latviešu komponistu jaundarbus un uzskata, ka laikmetīgās partitūras ir tikpat saistošas un nozīmīgas kā zināmie klasiskie darbi.

Daudzveidīgā sadarbība ar dažādiem solistiem un orķestriem ir ļāvusi viņam apgūt plašu repertuāru un sniegusi ievērojamu diriģēšanas pieredzi. Turklāt viņš pārzina orķestri gan kā diriģents, gan mūziķis. Pirms diriģenta karjeras uzsākšanas Jānis Stafeckis piecpadsmit gadu garumā izpildījis simfonisko repertuāru kā Sinfonietta Rīga kontrabasu grupas koncertmeistars, kā arī visos lielākajos Latvijas profesionālajos orķestros.

Jānis Stafeckis ir absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, kur 2019. gadā ieguvis maģistra grādu simfoniskā orķestra diriģēšanā pie prof. Andra Vecumnieka,  pirms tam 2006. gadā arī kontrabasa spēlē un pedagoģijā, studējot pie Sergeja Brīnuma. Jānis papildinājis savas zināšanas Viļņas Mūzikas un teātra akadēmijā pie leģendārā diriģenta prof. Juoza Domarka. Paši pirmie soļi diriģēšanā sperti Latvijas Nacionālās operas un baleta galvenā diriģenta prof. Mārtiņa Ozoliņa vadībā. 2021/2022. gada sezonā “Erasmus+” programmas ietvaros izgājis praksi Berlīnes Komiskajā operā pie Aināra Rubiķa.

Stafeckis_PhotoByLindaLeen-092_edited.jpg
bottom of page