Goda diriģents Vasilijs Sinaiskis

Vasilijs Sinaiskis ir Eiropas mērogā ievērojams operu un simfonisko koncertu diriģents ar plašu pieredzi vērā ņemamos opernamos un koncertzālēs, kā arī atzīts un pieprasīts diriģēšanas pasniedzējs. LNSO mūžā – viens no izcilākajiem galvenajiem diriģentiem, slavējams latviešu komponistu darbu iestudētājs. Plašāk pazīstams galvenokārt kā krievu, vācu un angļu simfoniskā repertuāra pārzinātājs.

Vasilijs Sinaiskis piedzimst 1947. gada 20. aprīlī Abezas nometnē (Inta, Komi Republika, Krievija) – zemnīcā netālu no Polārā loka. Pirmās kla-vieres ģimenē uzrodas, kad ģimene pārcēlusies uz Pečoru. Piecu gadu vecumā zēns sāk spēlēt klavieres.


1957. gadā tēvam atļauj atgriezties dzimtajā Ļeņingradā. Vasilijs Sinaiskis mācās klavierspēli un mūzikas teorētiskos priekšmetus. Diriģēšanas pamatus apgūst samērā agros gados, un viņa guru ir leģendārais Iļja Musins.

No 1971. līdz 1973. gadam Vasilijs Sinaiskis ir Arnolda Kaca vadītā Novosibirskas simfoniskā orķestra otrais diriģents. 1973. gadā viņš piedalās Herberta fon Karajana fonda konkursā un iegūst zelta medaļu.

Pēc konkursa Sinaiski aicina diriģēt koncertus ar Maskavas labākajiem orķestriem, viņš arī iegūst Kirila Kondrašina labvēlību un kļūst par asistentdiriģentu Maskavas filharmonijas orķestrī, kur strādā līdz 1976. gadam. Ar šo orķestri viesodamies Dzintaru koncertzālē, Vasilijs Sinaiskis nokļūst Latvijas Valsts filharmonijas direktora Filipa Šveinika uzmanības lokā. Šveiniks uzaicina Sinaiski nodiriģēt koncertu ar LNSO. 1974. gada 28. septembrī Vasilijs Sinaiskis pie LNSO diriģenta pults vada Jāņa Ivanova 16. simfonijas pasaules pirmatskaņojumu. Pēc tam situācija liekas nobriedusi, lai Leonīdu Vīgneru aicinātu atpūsties un orķestra priekšā stātos jauneklis Sinaiskis, tobrīd 27 gadus vecs. Pats maestro atminas, ka šīs idejas galvenie autori bija Filips Šveiniks un Jānis Ivanovs.

Vasilija Sinaiska pirmais koncerts LNSO galvenā diriģenta postenī notiek 1975. gada 18. septembrī. Programmā: Kalsona “Poēma- fantāzija” (jaundarbs), Rahmaņinova “Rapsodija par Paganīni tēmu” (soliste – Ilze Graubiņa) un Stravinska “Svētpavasaris”. Vasilijs Sinaiskis karjeras laikā vadījis Maskavas filharmonijas SO, Krievijas Valsts SO, Malmes SO, bijis Maskavas Lielā teātra galvenais diriģents (2010–2013), BBC FO (patlaban diriģents emeritus šajā orķestrī) un Nīderlandes FO galvenais viesdiriģents. Savas labākās operizrādes diriģējis Berlīnes Komiskajā operā, Vīnes Theater an der Wien, Ungārijas Valsts operā, Anglijas Nacionālajā operā. Sinaiska nopelni mūsu valsts mūzikas laukā novērtēti ar Lielo mūzikas balvu 1999 par latviešu mūzikas popularizēšanu 70.–80. gados.

vasilijs-sinaiskis.jpg