top of page

Goda diriģents Vasilijs Sinaiskis

LNSO goda diriģents Vasilijs Sinaiskis ir pasaules mērogā atzīts operas un simfoniskās mūzikas diriģents ar plašu pieredzi labākajos opernamos un koncertzālēs, kā arī zinošs un pieprasīts diriģēšanas pasniedzējs. Viens no izcilākajiem LNSO galvenajiem diriģentiem (1975–1987) orķestra pastāvēšanas vēsturē, aktīvs latviešu mūzikas iestudētājs. Plaši pazīstams galvenokārt kā angļu, krievu un vācu simfoniskā repertuāra pārzinātājs. Janāčeka filharmonijas orķestra galvenais diriģents, BBC filharmonijas orķestra diriģents emeritus, LNSO un Malmes simfoniskā orķestra Goda diriģents.​

 

Vasilijs Sinaiskis karjeras laikā vadījis Maskavas filharmonijas simfonisko orķestri, Krievijas Valsts simfonisko orķestri, Malmes simfonisko orķestri, bijis Maskavas Lielā teātra galvenais diriģents (2010–2013), BBC filharmonijas orķestra galvenais diriģents, Nīderlandes filharmonijas orķestra galvenais viesdiriģents. Regulāri sadarbojies ar Birmingemas pilsētas, Hjūstonas, Sanpaulu, simfoniskajiem orķestriem, kā arī ar Helsinku, Seulas, Honkongas, Jauno Japānas filharmnoniskajiem orķestriem un daudziem citiem. Savas labākās operizrādes diriģējis Berlīnes Komiskajā operā, Vīnes Theater an der Wien, Ungārijas Valsts operā, Anglijas Nacionālajā opera u.c.

 

​Pēc izcīnītas zelta medaļas Herberta fon Karajana diriģēšanas konkursā 1973. gadā Sinaiski aicina strādāt ar Maskavas labākajiem orķestriem. Viņš iegūst arī leģendārā Kirila Kondrašina atzinību un kļūst par asistentdiriģentu Maskavas filharmonijas orķestrī, kur strādā līdz 1976. gadam. Ar šo orķestri viesodamies Dzintaru koncertzālē, Vasilijs Sinaiskis nokļūst Latvijas Valsts filharmonijas direktora Filipa Šveinika uzmanības lokā. Šveiniks uzaicina Sinaiski diriģēt koncertu ar LNSO (tolaik – Latvijas PSR filharmonijas orķestri). 1974. gada 28. septembrī Vasilijs Sinaiskis pie LNSO diriģenta pults vada Jāņa Ivanova 16. simfonijas pasaules pirmatskaņojumu.

Sinaiska pirmais koncerts LNSO galvenā diriģenta postenī norisinās 1975. gada 18. septembrī, kad maestro tolaik ir vien 27 gadi. Tovakar tiek pirmatskaņota Romualda Kalsona “Poēma–fantāzija”, skan Rahmaņinova “Rapsodija par Paganīni tēmu” ar solisti Ilzi Graubiņu pie klavierēm un Stravinska “Svētpavasaris”. Šajā amatā diriģents pavada 12 gadus (līdz 1987. gadam).

Maestro nopelni mūsu valsts mūzikas laukā novērtēti ar Lielo mūzikas balvu 1999 «Par latviešu mūzikas popularizēšanu 70.–80. gados».

vasilijs-sinaiskis.jpg
bottom of page