IVETA APKALNA
IVETA APKALNA.jpg

Ivetas Apkalnas ērģeļspēlē apvienojas dziļa muzikalitāte, nevainojama tehnika un nekļūdīga izjūta. Pēdējo gadu laikā viņai izdevies kādreiz tik nozīmīgajam instrumentam – ērģelēm – atdot zaudēto prestižu un vietu mūsdienu mūzikas pasaulē. Kad Iveta interpretē tehniski vissarežģītākās kompozīcijas, var dzirdēt emocionāli īpaši spožus akcentus. Viņai ir izdevies kļūt par ērģeļspēles jauno zvaigzni, kas ir īpaši nozīmīgi tādā ziņā, ka „zvaigznes” statuss parasti tiek piešķirts tikai diriģentiem, solistiem, pianistiem un vijoļvirtuoziem. To viņa ir sasniegusi ar savu dzīvesprieku, nopietno attieksmi, pedantisko precizitāti un neatlaidību, kā arī ar izcilo instrumenta pārvaldīšanu.

Kā soliste Iveta Apkalna šobrīd kopā ar dažādiem orķestriem uzstājas pasaules izcilākajās koncertzālēs – Vīnē, Berlīnē, Hamburgā, Leipcigā, Ķelnē, Dortmundē, Esenē, Brēmenē utt. 2007. gada maijā viņa debitēja ar Berlīnes filharmoniķiem, atskaņojot Berlioza Te Deum diriģenta Klaudio Abado vadībā. Apkalna bieži viesojas arī vadošajos Eiropas mūzikas festivālos, tostarp Lokenhauzas festivālā, Halles mūzikas festivālā, Hendeļa festivālā, Ludvigsburgas festivālā, Švecingeras festivālā u. c. Par savu misiju viņa uzskata ērģeļmūzikas unikālā krāšņuma atklāšanu arī ārpus baznīcu mūriem.

Iveta Apkalna atpazīstamību ieguva vairākos starptautiskos konkursos: 2003. gadā viņa ieguva pirmo vietu, kā arī četras speciālbalvas Mikaela Tariverdijeva ērģeļu konkursā Kaļiningradā; 2002. gadā viņa bija kļuva par Kalgari Starptautiskā ērģeļu konkursa finālisti Kanādā, kur ieguva prestižo Johana Sebastiana Baha balvu. 2003. gadā Apkalna ieguva Latvijas Lielo mūzikas balvu par īpašiem nopelniem mūzikā, savukārt – 2005. gadā, uzvarot nominācijā „Labākais izpildītājmākslinieks”, viņa kļuva par pirmo ērģelnieci

vēsturē, kas ieguvusi Vācijas ECHO Klassik uzstājās Irēnas lomā “Rienci” iestudējumā un šajā pašā gadā Daniela Bārenboima vadībā Berlīnes Valsts operā dziedāja Helmviges lomu operā “Valkīra”. 2017. gadā dziedātāja debitēja Kaseles Valsts teātrī, kā arī Latvijas Nacionālajā operā Elizabetes lomā operā “Tannheizers” un Margarētas lomā operā “Fausts”.

Vida Miknevičūte absolvējusi Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju Kauņā. 2003. gadā saņēmusi Erasmus stipendiju studijām Fēliksa Mendelszona-Bartoldi Leipcigas Mūzikas akadēmijā.