LNSO projekti bērniem un jauniešiem

Nākotnes paaudžu veidošana un izglītošana – tā ir viena no LNSO prioritātēm. LNSO jau vairākus gadus veido izglītojošas programmas, aicinot ar simfoniskās mūzikas pasauli iepazīties dažāda vecuma bērnus un jauniešus, kā arī īsteno dažādas programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros.​

TUVĀKIE KONCERTI BĒRNIEM:

2022. gada 29. oktobrī plkst. 11.00 

"LENESONS UN ČAIKOVSKA "APBURTĀ PRINCESE""

(izrāde krievu valodā)

 

PIRKT BIĻETES

2022. gada 29. oktobrī plkst. 14.00

"LENESONS UN ČAIKOVSKA "APBURTĀ PRINCESE""

(izrāde latviešu valodā)

PIRKT BIĻETES

Koncertcikls bērniem no 5 līdz 10 gadu vecumam – LeNeSOns

Bērnu iepazīstināšanai un izglītošanai klasiskās mūzikas jomā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ir izveidojis LeNeSOna koncertciklu. Katrs cikls sastāv no četrām izglītojošām koncertizrādēm sezonā pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem, izvēloties bērnu auditorijai piemērotu mūziku un papildinot to ar teatrālu priekšnesmu. Koncertcikls bērniem ir LNSO tradīcija jau desmit sezonu garumā, kura laikā mazajos klausītājos un viņu līdznācējos tiek rosināta interese par klasisko mūziku, mūzikas instrumentiem un populārākajiem dažādu tautu un laiku komponistu sacerējumiem. Koncertizrāžu centrālais tēls LeNeSOns gadu gaitā kļuvis par iemīļotu bērnu draugu. LeNeSOns piedalās koncertos, lai caur dažādiem piemēriem, dažreiz smieklīgiem, dažreiz nopietniem, kopīgi ar bērniem izzinātu orķestra noslēpumus, kā arī mazie klausītāji tiek mācīti un izglītoti, kā uzvesties klasiskās mūzikas koncertos. Savukārt koncertu starpbrīži tiek atvēlēti dažādām bērnu radošajām izpausmēm: mūzikas instrumentu iepazīšanai, tematiskām spēlēm, radošām darbnīcām un citām aktivitātēm.

Kopš LeNeSOna rašanās koncertcikla muzikālais vadītājs un diriģents ir Andris Vecumnieks. LeNeSOna tēlā iejūtas aktieri Valdis Vanags un Rodions Kuzmins. LeNeSOna koncertcikls notiek latviešu un krievu valodā.

Katru sezonu uz koncertciklu LeNeSOns iespējams iegādāties abonementu. Abonementu pārdošana notiek līdz pirmajam cikla koncertam.

Muzikālas izrādes bērniem

 

ZENĪTS – DZIESMU IZRĀDE LATVIJAS SKOLAS SOMĀ

 

Izrādes ilgums – 45 min

Auditorija – skolēni vecumā no 7 līdz 13 gadiem

Auditorijas lielums – 100-400 cilv.

Otra muzikālā izrādē LNSO repertuārā ir Jāņa Šipkēvica 2017. gadā komponētais dziesmu ciklu „Zenīts”. Tas ir muzikāls uzvedums skolas vecuma bērniem. Izrāde veidota kā paša Jāņa un viņa kādreizējā klasesbiedra, cikla tekstu autora Marta Pujāta intuitīvi emocionāls vēstījums par pieredzēto skolas gados. Divi dziedoši zēni skatītājiem zīmē 1990. gadu Rīgas Doma kora skolas mācību klases un gaiteņus, brauc liftā, raksta diktātus, spēlē “Super Mario” un sapņo par jaunām botām.

Jāņa Šipkēvica suģestējošā mūzika un Marta Pujāta asprātīgie dzejoļi pamodina bērnu, kas līdz mūža galam mīt katrā no mums. Izrāde liek smaidīt, sniedz lielu prieku un dāvina spilgta piedzīvojuma sajūtu.

Jānis Šipkēvics saka: “Tas ir kā savdabīgs psiholoģisks seanss, kurā ar dažādu žanru kompozīcijām tiek atjaunotas saites ar skolas laika maģisko pasauli. Muzikāli cikls ir tāds, kuru savam iztēles orķestrim it kā būtu uzrakstījis bērns. Ar vēlmi izprast apkārt notiekošo un piešķirt tam kādu rotaļīgu, eksistenciālu, smieklīgu, aizkustinošu, pārpasaulīgu un puiciski ikdienišķu jēgu.”

Izrādes režisors – Viesturs Meikšāns, scenogrāfe un tērpu māksliniece – Rūta Briede. Piedalās Rīgas Doma kora skolas audzēkņi un “LNSO zenītansamblis” Gunta Kuzmas vadībā.

Programma sagatavota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu mērķprogrammā ““Latvijas skolas somas” satura radīšana”.

 

Dziesmu izrāde “Zenīts” tika nominēta balvai “Kilograms kultūras” kategorijā “Gada pārsteigums” un Lielajai Mūzikas balvai 2017 kā “Gada uzvedums”.

Muzikālajā izrādē “Zenīts” izmantoti Marta Pujāta dzejoļi, ko mūzikā ietērpis Jānis Šipkēvics (Shipsea). Ar dzejoļiem skolēni var iepazīties pirms izrādes, pārrunāt to saturu ar skolotāju  literatūras vai mūzikas stundā, izteikt hipotēzes par to, kāda varētu būt izrādē skanošā mūzika.

Izrāde noteikti palīdzēs bērniem labāk iepazīt mūzikas instrumentus un to dažādos tembrus. Lai sagatavotos izrādes apmeklējumam, skolēniem un skolotājiem ir sagatavotas īpašas darba lapas.

 

MUZIKĀLĀ IZRĀDE 

“LORANGA JEB STĀSTS PAR VIENU GLUŽI TRAKU MĀJU”

 

Mūzika – Edgars MĀKENS

Režija – Ģirts ŠOLIS

Aktieri Māra UZULIŅA un Agris KRAPIVŅICKIS

LNSO mūziķu ansamblis Gunta KUZMAS vadībā

Auditorija – bērni vecumā no 7 līdz 11 gadiem

“LNSO vasarnīcā 2019” pirmizrādi piedzīvos komponista Edgara Mākena un režisora Ģirta Šoļa jaunā muzikālā izrāde visai ģimenei “Loranga jeb Stāsts par vienu gluži traku māju”. Izrādes pamatā ir zviedru mūsdienu rakstnieces Barbru Lindgrenas asprātīgais un ēverģēlīgais piedzīvojumu stāsts “Loranga”.

Zēns, vārdā Masarīns, kopā ar tēti Lorangu mitinās lauku mājās. Loranga nēsā halātu, un galvā viņam uzvilkts adīts tējkannas sildītājs ar ziedurakstu, viņš ir bērnišķīgs un bezatbildīgs bohēmists. Netālu malkas šķūnītī mitinās arī Masarīna neirotiskais vectēvs Dartanjans, kurš arvien izdomā sev jaunas kaites. Šī lieliskā trijotne dzīvo piedzīvojumiem pilnu dzīvi, ko palaikam nomaina pret darba meklējumiem, grēku nožēlošanu mūku tērpos vai citām izklaidēm. Piedzīvojumos piedalās atkritumu kaudzē dzīvojošā žirafe (kas apēd Lorangas un Masarīna gultas), apkārtējo namu iedzīvotāji, ievērojams skaits tīģeru, kas mājo šķūnī, un citas radības. Izrāde tiek veidota kā traku ainu virkne, kurā nav realitātes, ir tikai fantāzija.

Programma sagatavota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu mērķprogrammā ““Latvijas skolas somas” satura radīšana”.

 

MUZIKĀLĀ IZRĀDE “VĒJŠ VĪTOLOS”

 

Izrādes ilgums – 45 min

Auditorija – bērni vecumā no 5 līdz 13 gadiem

Auditorijas lielums – 100-300 cilv.

Bērnu auditorijai ik sezonu tiek veidotas arī aizraujošas muzikālās izrādes. Viena no tām ir komponista Edgara Mākena un režisora Ģirta Šoļa kopīgi veidotā izrāde „Vējš Vītolos”. Izrāde vislabāk pimērota pirmsskolas un jaunāko klašu skolas vecuma bērniem.

Tās pamatā ir Keneta Greiema pazīstamais darbs “Vējš vītolos”, kurā galvenie varoņi ir miermīlīgs Kurmis, laiskas ūdensdzīves piekritējs Žurks, izlutināts lielbagātnieks Krupis un prātīgs vientuļnieks Āpsis. Par šo zvēru piedzīvojumiem stāsta bērnu izrāžu veidošanā rūdīti skatuves meistari, skan vitāla mūzika, un muzicē zebiekstu austiņām rotāts “LNSO vītolansamblis”.

Mākslinieks – Reinis Pētersons

Aktieri – Mārtiņš Brūveris, Valdis Vanags

Atskaņojuma vadītājs – Guntis Kuzma

“MANS PIRMAIS KONCERTS” BĒRNIEM NO 5 LĪDZ 9 GADU VECUMAM

 

Koncerta ilgums – 45 min

Auditorijas lielums – minimālais skaits 40

Bērnudārzu un skolu koncertos LNSO mūziķi iepazīstinās bērnus ar mūzikas instrumentiem un spēlēs dažādu laikmetu un raksturu skaņdarbus, kā arī aicinās bērnus ar skoā pieejamiem mūzikas instrumentiem piedalīties mūzikas atskaņojumā. Tādējādi bērni pievērsīs uzmanību ritma izjūtai un bagātinās fantāziju, jo tiks aicināti spēlētos skaņdarbus saistīt ar noteiktiem tēliem. Būs arī iespēja ar mūziķiem pārrunāt, kādas izjūtas konkrētais skaņdarbs bērnos raisījis. Koncerta noslēgumā bērni tiks aicināti mūziķu spēlētos instrumentus izmēģināt paši.

Mums rūp, lai Latvijā augtu inteliģenti un kulturāli cilvēki, tāpēc vēlamies dot ieguldījumu bērnu un jauniešu izglītošanā. Mēs ceram, ka ar šiem koncertiem spēsim radīt bērnos interesi par klasisko mūziku, un tad augs gan jauni koncertu apmeklētāji, gan arī jauni mūziķi.

LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga saka: “Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris jau daudzu gadu garumā īsteno virkni dažādu projektu, kuru pamatmērķis ir vērsts mūsu nākotnes auditorijas veidošanā. Gan cikls ar LeNeSOnu, gan citi muzikāli izglītojošie koncerti Lielajā ģildē jau kļuvuši par noturīgu tradīciju. Tomēr jebkurai tradīcijai ir būtiska tās attīstība, tādēļ ļoti augstu vērtēju un atbalstu LNSO mūziķu iniciatīvu vest mūziku pie jaunajiem klausītājiem – ārpus Lielās ģildes sienām. Muzikālā audzināšana ir būtiska jau no paša sākuma – ar atbilstošu formātu un saturu, saistoša un mūsdienīga. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka mūsu mūziķu talants, profesionalitāte un entuziasms būs šīs misijas kvalitātes garantija!”

Ja vēlaties organizēt koncertu arī savā izglītības iestādē, lūdzam sazināties ar Elīnu Auzāni:
elina.auzane@lnso.lv (26 118 366).

RITMA SPĒLES AR PERPETUUM RITMICO

 

Koncerta ilgums – 40 min

Pasākums paredzēts 5.-12. klašu skolēniem

Auditorijas lielums – 50-100 skolēni

Perpetuum Ritmico sadarbībā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri projekta Skolas soma ietvaros iepazīstinās jaunos skatītājus  ar ritma pasauli un perkusiju daudzveidību. Interaktīvajās ritma spēlēs varēs piedalīties ikviens, izmantojot savu ķermeni. “Perpetuum ritmico” ir Latvijā vienīgais regulāri muzicējošais sitaminstrumentu ansamblis; tas jau ilgāku laiku darbojas kā pastāvīga vienība. Grupas repertuārs ir plašs: no folkloras līdz avangardam, no klasikas līdz mūsdienu popmūzikai. Mūziķu rīcībā ir plašs sitaminstrumentu arsenāls. Ansamblī spēlē Mikus Bāliņš, Elvijs Endelis, Guntars Freibergs, Ernests Mediņš.

Ja vēlaties organizēt koncertu savā izglītības iestādē, lūdzam sazināties ar Elīnu Auzāni:

elina.auzane@lnso.lv (26 118 366).

CEĻOJUMS NO VIDUSLAIKIEM LĪDZ MŪSDIENĀM

EKSKURSIJA LIELAJĀ ĢILDĒ 

 

Pasākuma ilgums – ap 1h

Auditorijas lielums – 30-60 skolēni

Bērniem un jauniešiem līdz 18 g.v. tiek piedāvāta iespēja ceļot laikā un nonākt viduslaikos, kad Rīga bija Hanzas pilsēta un tās dižciltīgie tirgoņi pulcējās Lielajā ģildē. Skolēnu grupa dodas ekskursijā pa Lielo ģildi, kurā viņu pieturas punkti ir Līgavas kambaris (Kamīnzāle), Minsteres zāle, Baltā un Lielā zāle, aplūko aizskatuvi, kur parasti klausītāji nevar ielūkoties.

Ekskursijas noslēgumā skolēni varēs dzirdēt nelielu LNSO mūziķu priekšnesumu. Iepriekš saskaņojot ekskursijas laiku, iespējams ielūkoties arī Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mēģinājumā.

Šī ir praktiska nodarbība, kas ļaus padziļināt zināšanas kultūras vēsturē, vēsturē un mūzikā.

 

Stāstījums tiek pielāgots auditorijas vecumam.

Ja vēlaties organizēt koncertu arī savā izglītības iestādē, lūdzam sazināties ar Justīni Jaudzemu:

justine.jaudzema@lnso.lv.