top of page

LNSO fonds

LNSO fonds dibināts ar mērķi radīt platformu kvalitatīvai sabiedrības iesaistei orķestra attīstībā. Lai gan Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris ir labi funkcionējošs, pašpietiekams kolektīvs, sabiedriskā iniciatīva ir nepieciešama kā orķestra izaugsmes garants. Ar LNSO svētību aktivitātes, kas saistītas ar ārējā finansējuma piesaisti un mērķa ziedojumu administrēšanu, īsteno LNSO fonds.

LNSO fonds 2016. gadā arī piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss labdarības un kultūras veicināšanas jomās. Līdz ar to ziedojumi, kas tiks pārskaitīti LNSO fondam minēto jomu atbalstam, tiks uzskatīti par attaisnotiem izdevumiem un pamatojoties uz likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 10. panta pirmās daļas 3. punktu būs atskaitāmi no gada apliekamo ienākumu apjoma.

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) turpat vai gadsimtu ir bijusi kvalitatīva platforma profesionālu mūziķu izaugsmei gan orķestra iekšienē, gan viesmākslinieku un diriģentu piesaistē.

LNSO ir nesis Latvijas vārdu pasaulē, uzstājoties tādās pasaules skatuvēs kā Frankfurtes Alte OperParīzes filharmonijā un Elizejas lauku teātrī, Eksanprovansas Lielajā teātrī un daudzās citās Eiropā nozīmīgās koncertzālēs. Orķestris piedalījies festivālos FrancijāVācijā un Šveicē, kā arī Bratislavas mūzikas festivālā. 

Savukārt ar LNSO fonda atbalstītāju palīdzību Latvijas klausītajiem ir bijusi iespēja dzirdēt vairākus izcilus koncertus, jo sevišķi nozīmīgs atbalsts ir bijis Covid-19 laikā, kad, pateicoties fonda finansiālajam atbalstam, jebkuram Latvijas, kā arī ārzemju akadēmiskās mūzikas cienītajam bija iespēja bez maksas baudīt koncertus attālināti caur izveidoto digitālo platformu.

Fonds ir bijis pamatakmens reģionālo mūzikas skolu audzēkņu iesaistei Latvijas kultūras dzīvē, piedāvājot iespēju apmeklēt Latvijas galvaspilsētu, klausīties akadēmiskās mūzikas koncertus, sastopot klātienē leģendārus viesmāksliniekus un diriģentus.

Ar fonda palīdzību tika organizēta orķestrim tik nepieciešamā mūzikas instrumenta – fagota – iegāde. Tāpat fonds ir bijis iesaistīts labdarības koncertā “Es nākšu, lai Tu dzīvotu” Sondras Zaļupes un citu melanomas pacientu atbalstam, kā arī 2022. gada sākumā, reaģējot uz politisko situāciju pasaulē, atbalstīja Ukrainas kara bēgļu Latvijā iespēju apmeklēt LNSO koncertus.

Orķestris diemžēl nespēj pilnvērtīgi attīstīties un piedāvāt kvalitatīvu koncertprogrammu, balstoties tikai uz biļešu ieņēmumiem un esošo valsts finansējumu. Vēl joprojām vairāki mūziķi ir spiesti muzicēt ar novecojošiem vai nekvalitatīviem instrumentiem, un jaunie talanti tiek aizvilināti no Latvijas, nespējot pretoties pievilcīgākam atalgojumam citviet. Tādēļ lūdzam Latvijas kultūras un jo sevišķi – akadēmiskās mūzikas – cienītājus atbalstīt Latvijas Nacionāla simfoniskā orķestra darbību un sniegt palīdzīgu roku jauno talantu izaugsmē. Katrs pat nelielais ziedojums būs nozīmīgs pienesums Latvijas nozīmīgākā orķestra turpmākai kvalitatīvai darbībai.

bottom of page