Jānis Retenais ir JVLMA vēsturē pirmais tubas spēles docētājs, kurš vienlaikus ir arī aktīvs atskaņotājmākslinieks. JVLMA Eifonija klases izveidotājs. Strādā par pedagogu kopš 2001. gada – sākotnēji Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā, pēc tam Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā (Tubas un eifonija klase, Kameransambļa klase). Kopš 2002. gada JVLMA pasniedzējs un no 2010. līdz 2017. gadam bijis JVLMA Pūšaminstrumentu katedras vadītājs. 2012. gadā ieguvis asociētā profesora titulu.

1999. gadā ar domubiedriem izveidoja kvartetu Shady Brass Q, ar kuru deviņu gadu laikā nospēlēti vairāk nekā 700 koncerti Baltijas valstīs, Skandināvijā un Luksemburgā. Patlaban trombonu-tubas kvarteta Brassa nova dalībnieks. Jānis Retenais ir pirmā Latvijas tubu kvarteta “Tubaloģija” idejas autors un mākslinieciskais vadītājs, kā arī tubu kvarteta Magic 4 dalībnieks. Pirmatskaņojis Andra Vecumnieka Koncertu tubai un pūtēju orķestrim, uzstājies solo dažādos koncertos meistarklasēs un spēlējis simfoniskajos un pūtēju orķestros.

Jānis Retenais ir “Rīgas Brass simpozija” un Starptautiskā diksilendu festivāla “Umurga” (2012, 2013) iniciators un mākslinieciskais vadītājs.

2007. gadā JVLMA izveidojis studentu Brass ansambli, kas dod iespēju topošajiem profesionāļiem izkopt spēli un apgūt repertuāru.

Kā orķestra diriģents Retenais guvis labus panākumus kopš 2009. gada, kad sāka strādāt ar Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas pūtēju orķestri, kas dažu gadu laikā ieguva augstāko novērtējumu vairākos Latvijas un Baltijas pūtēju orķestru konkursos.

Jānis Retenais absolvējis JVLMA tubas klasi un ieguvis maģistra grādu kameransambļa spēlē pie Boļeslava Voļaka. Studējis arī Luksemburgas konservatorijā un Enshedes Mūzikas augstskolā. Piedalījies meistarklasēs pie pasaules vadošajiem tubas un eifonija spēles meistariem. Pats vadījis neskaitāmas meistarklases Latvijas mūzikas skolās, pedagogu kvalifikācijas celšanas kursus, kā arī meistarklases Enshedē un Luksemburgā.

© 2020 by LNSO

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO)

E-pasts: lnso@lnso.lv

Tel.: + (371) 67224850

Biļešu kase: + (371) 67213643

Adrese: Lielā Ģilde, Amatu 6, Rīga, LV-1050, Latvija

Skatīt visus kontaktus