top of page
OLARI ELTSS

OLARI ELTSS  ir guvis plašu atzinību starptautiskajā mūzikas apritē, pateicoties viņa unikālajām koncertprogrammām un inovatīvajai pieejai. Kopš 2020. gada Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Kopš 2018. gada viņš ir arī Kymi Sinfonietta mākslinieciskais padomnieks.


Olari Eltss kā viesdiriģents uzstājies ar daudziem slaveniem orķestriem: Leipcigas Gewandhausorchester, Somijas Radio simfoniskais orķestris, Dānijas Nacionālais SO, Roterdamas filharmoniķi, Nīderlandes Radio filharmoniskais orķestris, Nīderlandes filharmoniskais orķestris, BBC simfoniskais orķestris, Birmingemas pilsētas SO, Dublinas RTÉ orķestris, Francijas Radio filharmoniskais orķestris, Francijas Nacionālais SO, Lionas Nacionālais orķestris, Luksemburgas filharmoniskais orķestris, Budapeštas Festivāla orķestris, Otavas Nacionālā mākslas centra orķestris, Japānas Jomiuri SO, Seulas filharmoniskais orķestris, Melburnas SO. Viņš ir sadarbojies ar tādiem izciliem solistiem kā Žanu Eflamu Bavuzē, Gotjē un Reno Kapisoniem, Bretu Dīnu, Izabellu Faustu, Albanu Gerhardu, Martinu Grubingeru, Martinu Helmhenu, Stīvenu Hafu, Lūkasu un Artūru Juseniem, Kari Krīku, Simoni Lamsmā, Karitu Matilu, Aleksandru Meļņikovu, Maksimu Risanovu, Baibu Skridi, Laru Sentdžonu, Simonu Trpčeski un Antuānu Tamestī.

2021/2022. gada sezonā Eltss kopā ar Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri dosies koncertturnejā uz Poliju, kā arī viesdiriģēs orķestrus, ar kuriem sadarbojas regulāri, proti, Helsinku filharmoniķus, Veimāras Valsts kapelu, Slovēnijas filharmonisko orķestri un Sinfonietta Rīga. Gaidāma debija ar Oslo filharmonisko orķestri, Prāgas Radio SO, Gdaņskas Baltijas filharmonijas orķestri, kā arī ar Kvebekas SO Kanādā un Nacionālo SO Taivānā. Tāpat jāizceļ jauna baleta iestudējuma diriģēšana, kas balstīts uz Sibēliusa dzīvesstāstu un veidots par godu Somijas Nacionālā baleta 100 gadu jubilejai.

Eltsu ļoti saista Baltijas laikmetīgie komponisti, piemēram, Erki Svens Tīrs un Heino Ellers, – diriģents ir izdevis Heino Ellera simfonisko poēmu un vijoļkoncerta ierakstus sadarbībā ar Baibu Skridi un Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri. Plašu kritiķu atzinību izpelnījušies arī viņa skaņu ierakstu namā Ondine tapušie Erki Svena Tīra skaņdarbi kopā ar Tapiola Sinfonietta, tostarp alta koncerts kopā ar Lorensu Paueru, Tīra Piektā simfonija elektriskajai ģitārai, orķestrim un bigbendam, kā arī koncerts akordeonam "Pareģojums" kopā ar Helsinku filharmoniķiem. Augsti novērtēts arī viņa 2016. gada Brāmsa aranžējumu (Glanerts, Berio) ieraksts ar Helsinku filharmoniķiem. Eltsa diskogrāfijā ir arī Borgstrēma un Šostakoviča vijoļkoncerti ar Eldbjergu Hemsingu un Vīnes SO ierakstu namā BIS, kā arī Poula Rudersa Piektā simfonija ar Dānijas Nacionālo SO ierakstu namā Bridge Records. Tuvākie projekti ietver divus Kalevi Aho skaņdarbu tvartus – viens to tiem, diriģējot Kymi Sinfonietta (BIS), savukārt otrs kopā ar Antverpenes SO.

Eltss sevi ir pieteicis arī operā ar tādiem skaņdarbiem kā "Jevgeņijs Oņegins", Mocarta "Dons Žuans" un "Idomenejs", Berlioza "Fausta pazudināšana" u.c. Pārkāpjot žanru robežas, Eltss kopā ar Tallinas teātra trupu NO99 viesojās Berlīnes Konzerthaus ar teātra koncertiestudējumu, kurā satiekas Mendelszons un Šekspīra "Sapnis vasaras naktī". Bernsteina 100. jubilejas gadā Eltss diriģēja dzīvā orķestra pavadījumu filmai "Ostā". No 2007. līdz 2020.gadam Eltss bija Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais viesdiriģents, savukārt no 2011. līdz 2014. gadam ieņēma šo pašu amatu Helsinku filharmoniskajā orķestrī. No 2006. līdz 2011. gadam viņš bija arī Bretaņas orķestra mākslinieciskais padomnieks, no 2007. līdz 2010. gadam – Skotijas kamerorķestra galvenais viesdiriģents un no 2001. līdz 2006. gadam – Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenais diriģents. Eltss arī dibinājis laikmetīgās mūzikas ansambli NYYD Ensemble.

OLARI ELTS portrets.jpg
bottom of page