top of page

Baltijas Mūzikas dienas Cēsīs – LNSO, Auznieka pirmā simfonija un Les Percussions de Strasbourg


INFORMĀCIJA MEDIJIEM

2023. gada 13. martā
Nedēļas nogalē, Koncertzālē “Cēsis” tiks atklāts festivāls “Baltijas Mūzikas dienas”, pirmatskaņojot Krista Auznieka pirmo simfoniju One Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Gunta Kuzmas lasījumā, kā arī piedzīvojot pasaulslavenā franču sitaminstrumentu ansambļa Les Percussions de Strasbourg koncertu. Abās programmās galvenokārt Baltijas skaņražu mūzika.


Festivāls „Baltijas Mūzikas dienas” sāksies sestdien, 18. martā, plkst. 17.00 ar trīs izcilu mūslaiku komponistu – igauņa Erki Svena Tīra (Erkki-Sven Tüür), lietuvietes Žibokles Martinaitītes (Žibuoklė Martinaitytė) un mūsu pašu Krista Auznieka, skaņdarbiem.


Krists Auznieks ir viens no mūslaiku latviešu spožākajiem skaņrades talantiem, kura līdzšinējos darbus un aroda prasmi apzīmogo izcila izglītība un starptautiski panākumi. “Baltijas Mūzikas dienu” atklāšanas vakarā dzirdēsim viņa pirmās simfonijas One pasaules pirmatskaņojumu – to Kristam kā sezonas rezidējošajam komponistam pasūtījis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.


"Avilas Terēze zināja, ka cilvēka dvēsele dedzīgi tiecas savienoties ar Dievu, vai no turienes mana vientulība? Viens sengrieķis atkal man atgādina, ka pasaules materiālās formas ir nepilnīgi Viena atainojumi, tā paša Viena, kas pasaules pamatā. Viens vai Viena vai? Viens vienīgs dzejnieks teic, ka Uguns un Roze ir viens, bet ko viņš ar to domā? Kādas operas aina beidzas ar vārdiem "Viņš esot viens. Mīlestība." Tas, kurš pamodies, mācīs, ka visu lietu sākumā ir prāts, vienīgi ar to viņš noteikti domā ko citu, kā tos aulēkšiem skrejošos nemiera ratus. Vai visi šie Vieni ir viens un tas pats Viens, es tiešām nezinu. Kādā brīdī mūzikā visas dvēseles, kā Šūmaņa Mēnesnaktī, lido mājup, Tu to noteikti dzirdēsi un es esmu nekas un redzu visu, kļūstu par caurspīdīgo acsābolu. Nāc, esi nekas ar mani, lūdzu, kaut uz brīdi," komponists Krists Auznieks par savu simfoniju One.


Līdzās Auzniekam – izcilā igauņu komponista Erki Svena Tīra klarnetes koncerts Peregrinus Ecstaticus, kurā solo partiju spēlēs viens no virtuozākajiem latviešu klarnetistiem Mārtiņš Circenis. Koncertu “Ekstātiskais svētceļnieks” Tīrs saraksta 2012. gadā un tas izpelnās slavinošas recenzijas.


Lietuvu šī vakara programmā pārstāves Ņujorkā dzīvojošā lietuviešu komponiste Žibokle Martinaitīte, kuras mūzika lielāku atpazīstamību ir ieguvusi tieši pēdējā laikā. Ievērību izpelnījies viņas orķestra mūzikas albums Saudade, un Cēsīs skanēs albuma tituldarbs, kurā ietverta atsauce uz portugāļu valodā rodamo vārdu saudade – daudzslāņainām un dziļu ilgu piesātinātām emocijām.


Savukārt, svētdien, 19. martā, plkst. 17.00 mūs sagaida ļoti īpašs notikums – pasaulē pazīstamākā sitaminstrumentu ansambļa Les Percussions des Strasbourg koncerts kopā ar latviešu soprānu Viktoriju Pakalnieci.


Les Percussions des Strasbourg ir fenomenāla, patiesi unikāla vienība, kuras tapšanā klāt stāvējuši visnozīmīgākie 20. gs. avangarda pārstāvji – Pjērs Bulēzs, Olivjē Mesiāns, Karlheincs Štokhauzens, Edgars Varēzs, Jannis Ksenakis un vēl citi. Vairāk nekā pusgadsimtu šī vienība rosinājusi skaņu meklējumus un sitaminstrumentu mūzikas uzplaukumu. Nav pārspīlēts viņus saukt par īsteniem mūzikas inovatoriem. Les Percussions de Strasbourg uzstājušies Berlīnē, Osakā, Donauešingenē, Atēnās, Ņujorkā, Monreālā un citviet pasaulē.


“Baltijas Mūzikas dienu” programmā skanēs Vikints Baltaks, Helēna Tulve un Gundega Šmite, kuri pārstāvēs lietuviešu, igauņu un latviešu skaņu pasaules, bet līdzās – Tomasa Hummela un amerikāņu skaņraža Sidnija Korbeta mūzika.


“Baltijas Mūzikas dienas” notiek kopš 2021. gada un tās organizē trīs Baltijas valstu Komponistu savienības. Ik gadu festivāls notiek citā Baltijas valstī. Pirmo festivālu tiešsaistes formātā organizēja Igaunijas Komponistu savienība. Otrā festivāla mājvieta bija 2022. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta Kauņa, bet 2023. gadā “Baltijas mūzikas dienas” noritēs no 18. līdz 31. martam Cēsīs un Rīgā. Festivālā ir plānoti deviņi koncerti.

Vairāk par visu šī gada festivāla “Baltijas Mūzikas dienas” programmu iespējams uzzināt www.muzikasdienas.lv.


Biļetes uz festivāla “Baltijas mūzikas dienas” koncertiem Cēsīs nopērkamas Koncertzāles “Cēsis” kasē, Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilsesuparadize.lv.

29 views

1 Comment


Clay cooper
Clay cooper
Mar 15, 2023

Bouppteckningar kan vara som mesta påfrestande under en svår period när en närastående har gått bort. Vi hjälper dig och ser till att din bouppteckning görs korrekt, och ser till att du får den jurist bouppteckning och hjälp du behöver. En bouppteckning vid dödsfall måste göras för att säkerställa att efterlämnade ägodelarna hamnar i rätta händer.. vad kostar en bouppteckning? Läs mer om våra olika paket nedan. Har du frågor om Bouppteckningen? Kontakta oss på info@bouppteckningen.se

Om du vill veta mer om oss besök gärna våra sidor. https://bouppteckningen.se


Like
bottom of page