top of page

Dailes teātris un LNSO aicina uz krāšņu gada nogales koncertuzvedumuDailes teātris un LNSO aicina uz

Informācija medijiem, 2022. gada 25. novembrīDailes teātris un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ielūdz uz īpašu Ziemassvētku un Jaunā gada koncertuzvedumu ar Dailes teātra aktieru, kora "Kamēr..." un publikas iemīļotu solistu piedalīšanos. Iestudējuma “Ziemassvētku korālis ar lēdiju tumsā” pirmizrāde Dailes teātra Lielajā zālē gaidāma 28. decembrī un būs repertuārā līdz 6. janvārim. Tā pirmajā daļā tiks izrādīts brīnišķīgais Čārlza Dikensa stāsts “Ziemassvētku korālis” britu komponista Nīla Branda aranžijā, bet otrajā daļā skanēs mūzika no leģendārā Kurta Veila mūzikla “Lēdija tumsā”. Koncertuzveduma muzikālais vadītājs un diriģents Andris Poga, režisors Viesturs Kairišs.


Muzikālos stāstus LNSO pavadījumā izdziedās solisti Marlēna Keine, Irma Pavāre, Emīls Kivlenieks un Daumants Kalniņš, kā arī Rīgas Doma kora skolas mūziklu nodaļas audzēkņi.

Uz Dailes teātra Lielās zāles skatuves būs apvienojies spožs aktieru ansamblis: Lidija Pupure, Indra Briķe, Olga Dreģe, Dārta Daneviča, Ērika Eglija-Grāvele, Klāvs Kristaps Košins, Katrīna Griga, Ģirts Ķesteris, Dainis Gaidelis, Artis Robežnieks un Kārlis Arnolds Avots.


Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Šis atkal ir plānots kā unikāls un ekskluzīvs mākslas notikums Dailē. Pirmo reizi uz Dailes skatuves Ziemassvētku koncertuzvedumā kopā ar mūsu labāko aktieru ziedu būs pilns Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sastāvs. Un abi darbi, kas tiks atskaņoti koncertuzvedumā, pirmo reizi šādā formātā izskanēs Latvijā. Mums ir prieks, ka izdevās apvienot Latvijas labākos muzikālos spēkus, izcilus solistus, izcilu kori, izcilu orķestri ar mūsu lieliskajiem aktieriem. Tas būs brīnišķīgs māksliniecisks piedzīvojums, to mēs solām.”


Koncertuzvedums top divās daļās. Pirmajā daļā tiks piedāvāts komponista Nīla Brenda (Neil Brand) darba “Ziemassvētku korāļa” iestudējums, kura pamatā ir Čārlza Dikensa darbs, ko viņš pats nodēvējis par Ziemassvētku spoku stāstu. Tajā daudziem zināmā skopuļa Ebenīzera Skrūdža Ziemassvētku nakts sapņi pārvērtīsies muzikālā pārdzīvojumā, lai pieaugušie atgūtu pazaudēto prieku par vienkāršajām, bet tik nozīmīgajām dzīves lietām. Koncertu caurvīs cilvēcība un siltums, kas ir Ziemassvētku lielākās dāvanas.


Vakara otrajā daļā skanēs leģendārā Kurta Veila mūzikla “Lēdija tumsā” (Lady in the Dark) koncertatskaņojums. Tā stāsta par karjeristes Lizas Eliotes neizskaidrojamajiem sapņiem, kas viņu šķietami vajā. Tomēr atzīstot sev vajadzību pēc drošības, mīlestības un patiesas draudzības, viņa atklāj sapņu patieso vēstījumu: viņa grib būt sieviete, kura ne tikai spēj būt izcila savā profesijā, bet arī patiesi mīlēta un spējīga patiesi mīlēt.

Komponists Kurts Veils mūziklu komponējis kopā ar Džordža Geršvina brāli Airu Gēršvinu, kurš bija 20. gadsimta ievērojamākais muzikālā teātra dziesmu tekstu autors. 1941. gadā “Lēdija tumsā” piedzīvo pirmizrādi Brodvejā, savukārt jau 1944. gadā mūzikls tiek ekranizēts. Mūzikas valodā organiski savienojas Veila mūzikas un skatuves darbu pieredze tēlu smalkā psiholoģiskā attēlojumā ar tā laika populārās mūzikas – džeza, regtaima, muzikālā teātra izteiksmes – elementiem.


“Kurta Veila meistarīgie un asprātīgie mūzikli ir liels retums uz Latvijas skatuvēm. “Lēdija tumsā” ir izcils šī žanra paraugs, un, tā kā savulaik LNSO Vecgada koncertos ļoti lielu klausītāju atsaucību guva Leonarda Bernsteina “Brīnišķā pilsēta”, tad šogad pirmoreiz Latvijā skanēs Veila darbs, piedaloties lieliskiem solistiem, korim “Kamēr…” un LNSO. Būs dzirkstoši!” – svētku programmas izvēli pamato uzveduma muzikālais vadītājs un diriģents Andris Poga.


Līdzās jau iepriekš minētajiem māksliniekiem koncertiestudējuma tapšanā piedalās arī diriģents Guntis Kuzma, kora “Kamēr…” diriģents Jurģis Cābulis, muzikālais konsultants Juris Vaivods, scenogrāfe Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Baiba Litiņa, horeogrāfe Jana Jacuka, koncertmeistare Ilze Dzenīte, producente Kristīne Mūrmane.


Biļetes uz uzvedumu “Ziemassvētku korālis ar lēdiju tumsā” iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un internetveikalā – https://www.bilesuparadize.lv/lv/performance/25120.

72 views

Comments


bottom of page