top of page

Goran Gora un LNSO iepazīstina klausītājus ar Džordžu Gēršvinu


5. martā Lielajā ģildē mūziķis Goran Gora jeb Jānis Holšteins-Upmanis un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris aicina klausītājus uz izglītojoši izklaidējošu koncertu “Simfoniskais hits ar Goran Gora. Gēršvina “Rapsodija blūza stilā””. Tajā mākslinieki iepazīstinās ar 20. gadsimta pirmās puses slavenāko amerikāņu komponistu Džordžu Gēršvinu un rādīs, kas laika gaitā noticis ar blūzu. Apmeklētāji varēs baudīt Gēršvina ikonisko “Rapsodiju blūza stilā” un svītu Catfish Row, kuras pamatā ir populārākās melodijas no operas “Porgijs un Besa”. Klaviersolo spēlēs Daumants Liepiņš, pie diriģenta pults – Kaspars Ādamsons. Koncerts paredzēts gan tiem klausītājiem, kas tikai sāk iepazīt simfonisko mūziku, gan tiem, kas to iecienījuši jau gadiem.


Džordžs Gēršvins tiek dēvēts par 20. gadsimta sākuma amerikāņu mūzikas “visspilgtāko parādību”. Komponista bērnība aizritēja Manhetenas austrumu rajonā Īstsaidā – mutuļojošajā “tautu kausējamajā katlā”, kur sajaucās krievu, austrumeiropiešu, Eiropas ebreju, afroamerikāņu un balto amerikāņu populārā kultūra, un tas spēcīgi atspoguļojas Gēršvina radītajā mūzikā. Pateicoties viņa īpašajam mūzikas stilam, komponists nodēvēts par amerikāņu mūzikas jauno baltās rases ģēniju. Džordža Gēršvina veikums saistīts ar blūzu un afroamerikāņu mūziku, kas atstājusi neizdzēšamu iespaidu uz visu 20. gadsimta amerikāņu komponistu mūziku.


Šajā koncertā Goran Gora stāstīs par populāro operu “Porgijs un Besa”, kuras spilgtākais hits Summertimebūs dzirdams svītā Catfish Row. Piesauksim arī Gēršvina fenomenālo veiksmes stāstu. Otrs koncerta skaņdarbs būs Gēršvina simfoniskais hits – triju nedēļu laikā tapusī “Rapsodija blūza stilā”. Interesanti, ka klausītāji to pazīst visupirms no izteiksmīgā klarnetes solo, kas sākotnēji, iespējams, bijis vienkārši klarnetista joks mēģinājumā. Šī rapsodija ir īstens Amerikas kaleidoskops – tajā var dzirdēt dažādas Amerikas ieceļotāju muzikālās ietekmes vienkopus.


Kopā ar Goran Gora un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri Džordža Gēršvina daiļradi mūzikas skaņās ietērps divdesmit četrus gadus vecais Latvijas klaviermūzikas spožais talants, pianists Daumants Liepiņš. Patlaban mūziķis dzīvo Zviedrijā, studē Ženēvā, apžilbina prestižu konkursu žūrijas un vienaldzīgu neatstāj nevienu, kam palaimējies dzirdēt viņa spēli. Daumants sāka apgūt klavierspēli jau 5 gadu vecumā un ir daudzu starptautisku pianistu konkursu laureāts. Viņš saņēmis Lielo mūzikas balvu 2017 kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”.

Savukārt, pie diriģenta pults 5. marta koncertā stāsies LNO diriģents, kora “Sola” vadītājs un dziesmusvētku virsdiriģents Kaspars Ādamsons. Viņš nominēts “Lielajai mūzikas balvai 2014” kategorijā “Gada jaunais mākslinieks” un saņēmis publikas simpātiju balvu. Kopā ar LNSO diriģents pirmo reizi uzstājās festivālā “Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2014”, un sadarbība veiksmīgi turpinājusies arī pēc tam.


Koncertu “Simfoniskais hits ar Goran Gora” 5. martā papildinās mākslinieka Roberta Rubīna videoprojekcijas un pieprasītās dramaturģes, “Spēlmaņu nakts 2018” balvas ieguvējas Justīnes Kļavas teksti.


Jau kopš 2014. gada LNSO sadarbībā ar mūziķi un daudzu dziesmu autoru Goran Gora interesantā veidā ar klasisko mūziku iepazīstina klausītājus, kas nav pieredzējuši koncertu apmeklētāji. Koncertciklā klausītājiem tiek piedāvāts noklausīties kāda slavena komponista sacerētu simfonisku hitu un Goran Gora stāstījuma gaitā gūt priekšstatu par attiecīgā komponista iedvesmas avotiem, ietekmēm un laikmetu, kurā viņš strādājis. Novērtējot, cik svarīgi mūslaiku skatītājam ir ne tikai dzirdēt, bet arī redzēt, koncertus papildina videoprojekcijas, paplašinot klausītāju priekšstatus par izciliem meistariem, kas palaikam var šķist vēstures putekļu klāti.

60 views

Comments


bottom of page