top of page

Jau piektdien tiks atklāta LNSO 97. koncertsezona

Informācija medijiem, 2022. gada 26. septembrī
Piektdien, 30. septembrī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē notiks Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) jaunās sezonas atklāšanas koncerts. Orķestra galvenās viesdiriģentes Kristīnas Poskas vadībā koncertā būs iespēja dzirdēt LNSO jaunā rezidējošā komponista Krista Auznieka skaņdarbu “Crossing”, kā arī vienu no Antona Bruknera izcilākajiem opusiem – Septīto simfoniju. Savukārt Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarba “Sinfonia concertante” vijolei, altam un orķestrim laikā uz skatuves kāps koncerta solisti – pašmāju altiste, prestižā Concertgebouw orķestra altu grupas koncertmeistare Santa Vižine un igauņu vijolnieks Roberts Traksmans.


2022. gadā par LNSO rezidējošo komponistu kļuvis viens no pasaulē atzītākajiem jaunajiem latviešu talantiem – Krists Auznieks. Koncertā dzirdēsim viņa skaņdarbu “Crossing”, ko medijs “The Atlanta Journal Constitution” raksturojis šādi: “Skaņdarbs rada dinamisku noskaņu, gandīz nemainīgu aktivitāti, kas pulsē gandrīz kā elektroniskā mūzika. Kopumā ņemot, “Crossing” ir bagāti orķestrēta un kompleksa skaņu kolāža, kas dun līdzi, nododot jaunas muzikālās idejas cauri orķestrim.” Krists Auznieks ir jaunākais komponists, kas saņēmis Lielo mūzikas balvu 2018. gadā kategorijā “Gada jaundarbs”. 2021. gadā ieguva ikgadējā komponistu starptautiskā konkursa “Rostrum” balvu kategorijā “Komponisti zem 30”. Savas zināšanas mūzikā ieguvis studējot Jeila Universitātē un Hāgas Karaliskajā Konservatorijā. Krista Auznieka skaņdarbi ir atskaņoti tādās vietās kā Kārnegija zālē, Kenedija centrā, Volta Disneja koncertzālē, Dānijas Karaliskajā teātrī un citur.


Pie diriģenta pults koncertā redzēsim starptautiski pieprasīto igauņu diriģenti, LNSO galveno viesdiriģenti Kristīnu Posku. 2019. / 2020. gada sezonā viņa kļuva par Flandrijas simfoniskā orķestra galveno diriģenti. Kristīnas Poskas darbība nebeidzas tikai ar simfoniskā orķestra diriģēšanu, savus spēkus parādot arī opermūzikas sfērā. Poska ir iestudējusi “Karmenu” Štutgartes operā un “Bēgšanu no serāla” Drēzdenes “Semperoper”, diriģējusi izrādes Berlīnes Komiskajā operā, Zviedrijas Karaliskajā operā, Anglijas Nacionālajā operā un citur.


Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarba “Sinfonia concertantevijolei, altam un orķestrim izpildes laikā klausītājiem būs iespēja baudīt divu izcilu solistu – pašmāju altistes Santas Vižines un igauņu vijolnieka Roberta Traksmana – uzstāšanos.


Santa Vižine ir latviešu altiste, kas savas muzikālās dotības ir pierādījusi Amsterdamas Karaliskajā Concertgebouw orķestrī kopš 2017. gada, bet no 2021. gada – kā orķestra altu grupas koncertmeistare. No 2009. gada līdz 2017. gadam viņa darbojās Gidona Krēmera kamerorķestrī “Kremerata Baltica”. Santa Vižine savas muzikālās dotības ir prezentējusi dažādās prestižās vietās – Kārnegija zālē Ņujorkā, Karaliskajā Alberta zālē Londonā, “Suntory Hall” Tokijā, Sidnejas Operā un Hamburgas filharmonijā.


Vien 27 gadus vecumā igauņu vijolnieks Roberts Traksmans ir pirmo vijoļu grupas mūziķis Tallinas kamerorķestrī. Aktīvs kamermūziķis. Traksmans ir uzstājies kā solists ar Vācijas jauniešu simfonisko orķestri “Tübingen”, Pērnavas pilsētas orķestri, Tallinas kamerorķestri u.c.


Koncertā dzirdēsim arī Antona Bruknera Septīto simfoniju. Austriešu komponists Antons Brukners (1824-1896) ir vēlīnā romantisma pārstāvis, kas mūzikā izpaužas ar bagātu harmonisko valodu un skaņdarbu apjomīgajām formām, kā arī emocionālās gammas bagātību un piesātinājumu. Viņa vārds mūzikas vēsturē ierakstīts ar deviņām simfonijām un viņa piekritēji uzskata, ka tieši Bruknera simfonisms ir 19. gadsimta instrumentālās mūzikas virsotne. Komponista Septītā simfonija ir viena no visplašāk pazīstamajām, ierindojoties 20. vietā BBC Mūzikas žurnāla 2018. gada izdotajā sarakstā “TOP 20 visu laiku izcilākās pasaules simfonijas”. Simfonija pirmatskaņota, kad komponistam bija 60 gadu. Tā veltīta Bavārijas Karalim Ludvigam II un skaņradim nesa satricinošus panākumus.

Sākoties jaunajai koncertsezonai, LNSO fonds atsāk jauniešu izglītības iniciatīvu, kas iepriekš nebija iespējama pandēmijas dēļ. Lai sniegtu iespēju simfonisko mūziku baudīt arī bērniem un jauniešiem no attālākām Latvijas pilsētām, tiks rīkoti publiski ģenerālmēģinājumi, uz kuriem lūgti bērni no visas valsts mūzikas skolām. Uz LNSO sezonas atklāšanas ģenerālmēģinājumu aicināti aptuveni 300 bērni, kuriem sadarbībā ar restorānu “Lido” un mākslas centru “Zuzeum” būs iespēja baudīt ne tikai simfonisko mūziku, bet arī mākslu un gardas pusdienas.32 views

Comments


bottom of page