top of page

Latgales vēstniecībā GORS un Lielajā ģildē izskanēs koncertprogramma “LNSO, Mālera Piektā un Paganīni”

Informācija plašsaziņas līdzekļiem

14.02.2024.
23. februārī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) un tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Tarmo Peltokoski, kā arī par pasaules jautrāko pianistu dēvētais mūziķis Hjong-Ki Džū uzstāsies Latgales vēstniecībā GORS ar koncertrogrammu “LNSO, Mālera Piektā un Paganīni”. Koncertā skanēs Sergeja Rahmaņinova Rapsodija par Paganīni tēmu klavierēm un orķestrim, Vitolda Lutoslavska Variācijas par Paganīni tēmu divām klavierēm, savukārt koncerta otrajā daļā – Gustava Mālera Piektā simfonija. Dienu vēlāk, 24. februārī, koncerts izskanēs arī Lielajā ģildē Rīgā; biļetes uz koncertu Rīgā jau ir izpārdotas.


Divos krāšņos koncertos – pa vienam Lielajā ģildē un Latgales vēstniecībā GORS – ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un tā māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu Tarmo Peltokoski uzstāsies, iespējams, humorpilnākais pianists pasaulē – puse no slavenā dueta “Igudesman&Joo” – Hjong-Ki Džū.

Koncerta pirmo daļu caurstrāvos 19. gadsimta virtuoza Nikolo Paganīni spožās un labi zināmās Kaprīzes vijolei laminorā tēma, kuru nereti dažādos skaņdarbos labprāt citējuši skaņraži. Iespējams, visvarenākie izvērsumi par slaveno tēmu pieder Sergejam Rahmaņinovam, kurš pagājušā gadsimta 30. gados sev raksturīgā, niansētā instrumentācijā, krāsainā, romantiskā harmoniskajā valodā un līdz izcilībai meistarīgā pianismā variāciju formā radījis Rapsodiju par Paganīni tēmu klavierēm un simfoniskajam orķestrim. Tikpat vērienīgi nepilnus desmit gadus vēlāk darbojies Vitolds Lutoslavskis, radot Variācijas par Paganīni tēmu divām klavierēm. Cik aizraujoši vienuviet salīdzināt viena muzikālā iedīgļa divas dažādas, bet vienlīdz vērtīgas interpretācijas! Klavieru duetā Hjong-Ki Džū šeit pievienosies pats Tarmo Peltokoski.


Ne mazāk krāšņa plānota arī koncerta otrā daļa, kur izskanēs Gustava Mālera vērienīgā Piektā simfonija, kas tapusi komponistam atrodoties slavas virsotnē. Četru simfonijas daļu vietā Mālers raksta piecas, kur ceturtā no tām – Adagietto – uzskatāma par mīlestības vēstuli Almai Šindlerei (vēlāk – Mālerei). Patiesi, mīlestības pilnāku mūziku grūti iedomāties.


Biļetes uz koncertu 24. februārī Lielajā ģildē ir izpārdotas, tāpēc silti aicinām apmeklēt koncertu 23. februārī Latgales vēstniecību GORS. Biļetes iespējams iegādāties Latgales vēstniecības GORS un “Biļešu Paradīzes” biļešu sistēmā internetā un kasē Pils ielā 4, Rēzeknē.

19 views

Comments


bottom of page