top of page

LeNeSOns un pasaulslavenais ugunsputns gaida jaunākos klausītājus Lielajā ģildēSestdien, 2. aprīlī, Lielajā ģildē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) aicina savus mazākos klausītājus uz koncertizrādi “LeNeSOns un ugunsputns’’. Kopā ar iemīļoto draugu – lelli LeNeSOnu – mazie ķipari tiks iepazīstināti ar Igora Stravinska slavenā baleta “Ugunsputns” galveno varoni, kura spalvās ietērpts pasaulīgais skaistums un spēja sargāt pasauli. LNSO diriģenta Andra Vecumnieka vadībā ar skatītājiem sestdien tiksies divreiz – plkst. 11.00 izrādē krievu valodā un plkst. 14.00 izrādē latviešu valodā.Koncertizrādē lelle LeNeSOns bērnus iepazīstinās ar komponista Igora Stravinska baleta motīviem, kurā ugunsputns, pateicoties savām brīnumainajām spējām, ļauj princim Ivanam uzveikt ļauno burvi un izglābt tornī ieslodzīto princesi. Paralēli pasakai, LeNeSOns ar dažādiem piemēriem palīdzēs izzināt mūzikas apvāršņus un orķestra noslēpumus, kā arī vēstīs par koncertā dzirdēto. Iedvesmojoties no Igora Stravinska slavenās mūzikas, koncertā būs iespējams dzirdēt šim notikumam īpaši sacerētus skaņdarbus orķestrim, kurus sagatavojuši Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) kompozīcijas katedras studenti Renāts Cvečkovskis, Gaitis Jānis Pujāts, Kārlis Rērihs, Marina Vidmonte un Edgars Mākens, kurš ar LNSO sadarbojies arī iepriekš, veidojot muzikālās izrādes visai ģimenei “Vējš vītolos” un “Loranga jeb Stāsts par vienu gluži traku māju”.


Koncerta diriģents, JVLMA profesors Andris Vecumnieks, kurš ir pieredzes bagāts komponists, muzikologs, pedagogs un diriģents, programmu raksturo šādi: “Interesants savienojums – gan Igors Stravinskis un viņa baleta “Ugunsputns” pasakas, gan jaunie komponisti. Paldies LNSO un Andrim Pogam par ideju, ka šajā koncertā līdzās vecmeistariem varētu pievienoties arī jaunmeistari. Pieci komponisti ir sacerējuši jaundarbus, kas tā vai citādi saistīti ar uguns tēmu. Izrādās, ka uguns var būt tik ļoti dažāda. Renātam Cvečkovskim uguns saistās ar askētisku, poētisku baznīcas novakari, kad eļļas lampas pareizticīgo baznīcā liek mums aizdomāties par vērtībām un nedaudz paklusēt. Kārlim Rēriham tā ir vesela pasaka – kā viens nerātns puika gandrīz nodedzina skolu, saņem brāzienu no ķīmijas skolotāja, bet, kā jau pasakās, viss beidzas laimīgi. Edgars Mākens parāda citu uguni – kas notiek tad, kad pēkšņi izrādās, ka uguns nav. Viņš lieliski citē un parodē Igora Stravinska “Ugunsputnu” – tur, kur ir vēl tumsa, bet gaisma tikai būs. Gaitis Jānis Pujāts piedāvā citu skatu uz uguni – krāsainu, neparastu, dzirkstošu un visnotaļ mūsdienīgu. Marina Vidmonte stāsta, kas notiek, ja dzirkstelīte pārvēršas par uguni. Piecas dažādas pasakas savienojumā ar Igora Stravinska “Ugunsputnu” ļaus mums ieklausīties šīs tēmas daudzveidībā un krāsainībā.”


Igors Stravinskis bija krievu komponists, diriģents un pianists, viens no izcilākajiem un ietekmīgākajiem 20. gadsimta mūzikas kultūras pārstāvjiem. Tieši balets “Ugunsputns” komponistam sniedza pirmos starptautiskos panākumus, 1910. gadā to iestudējot Parīzē. Kā reiz teicis mūzikas kritiķis Armands Znotiņš – Igors Stravinskis pieder pie tiem nedaudzajiem 20. gadsimta komponistiem, kuru mūzika Latvijas koncerta repertuārā pārstāvēta regulāri.


Šajā sezonā LeNeSOna koncertciklu turpina režisēt radošā direktore Una Rozenbauma, savukārt LeNeSOnam atdzīvoties palīdz aktieri Valdis Vanags un Rodions Kuzmins. Par koncerta vizuālo noformējumu rūpējas māksliniece Kristīne Abika. Koncerta starpbrīdī bērniem būs iespēja piedalīties radošajās aktivitātēs.


Biļetes uz koncertiem iespējams iegādāties Lielās ģildes kasēs un “Biļešu paradīzē”. Koncerts latviešu valodā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/114930 Koncerts krievu valodā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/114929


No 1. aprīļa Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertus var apmeklēt bez COVID-19 sertifikāta; medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru lietošana ir rekomendējama, bet ne obligāta.


Informācija medijiem, 2022. gada 28. martā

15 views

Comments


bottom of page