top of page

LNSO čellu “Dream Team” desmit gadu jubileju atzīmēs ar vērienīgu koncertu


Informācija medijiem, 2023. gada 24. aprīlī


Piektdien, 28. aprīlī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) čellu grupas mūziķu ansamblis Dream Team svinēs desmit gadu jubileju. Šo gadu laikā mūziķu apvienība kļuvusi par pazīstamu zīmolu, piedāvājot klausītājiem daudzveidīgas un spilgtas muzikālās programmas, kuru saistviela ir samtainais čella tembrs. Īpašajā jubilejas koncertā ansambļa rindas kuplinās aizrautīgie jaunās paaudzes čellisti, kā arī mūziķu apvienība TRIO ELPO, kurā muzicē pianists Edgars Cīrulis, basists Jānis Rubiks un sitaminstrumentālists Rūdolfs Dankfelds. Koncertā skanēs gan dažādu laikmetu Eiropas mūzika, gan skaņdarbu pirmatskaņojumi.“Mūziķu apvienība plašākai publikai kļuva pazīstama 2013. gadā. Ansambļa koncertprogrammas tiek veidotas tematiski un ietver gan pirmatskaņojumus, gan jau zināmu darbu iestudējumus. “Dream Team” sastāvā uz skatuves kāps idejas autore un projekta mākslinieciskā vadītāja, LNSO čellu grupas koncertmeistare Diana Ozoliņa, kā arī pārējie LNSO čellu grupas mūziķi – Ieva Upatniece, Zane Guļāne, Dace Zālīte-Zilberte, Mareta Prikule, Emma Aleksandra Bandeniece, Ainārs Paukšēns, Mārtiņš Turss, Jānis Rinkulis. Viņiem pievienosies jaunās paaudzes daudzsološie talanti – Santa Valere, Anna Katrīna Paukšēna un Jānis Rinkulis juniors. Tradicionāli “Dream Team” aicina savās programmās piedalīties arī viesus, tai skaitā, citu mūzikas žanru lietpratējus, šoreiz tā būs starpžanru apvienība TRIO ELPO. Koncertā klausīsimies arī īpaši šim notikumam tapušus Edgara Cīruļa un Jāņa Rubika skaņdarbus,” par čellu “Dream Team” un gaidāmo jubilejas koncertu informē LNSO valdes locekle Indra Lūkina.

Savukārt TRIO ELPO darbību uzsācis 2016. gadā. Tajā muzicē trīs līdzīgi domājoši mūziķi un draugi – Jānis Rubiks, Edgars Cīrulis un Rūdolfs Dankfelds. Trio izpilda pašu komponētu mūziku, kurā savienojas džeza, akadēmiskās un rokmūzikas elementi. No 2016. līdz 2022. gadam trio darbojās zem nosaukuma “Equanimity Trio”.


Koncertā skanēs vēlīnās renesanses komponista Orlando di Laso, baroka dižgara Johana Sebastiāna Baha, mūsdienu somu komponista, pianista un diriģenta Olli Mustonena, poļu komponista Kšistofa Penderecka, kā arī TRIO ELPO dalībnieku – Jāņa Rubika un Edgara Cīruļa – skaņdarbi.


Par savu jaunāko kompozīciju basists un komponists Jānis Rubiks stāsta: “Cikls "Mūzika garam" ir radies, iedvesmojoties no stoicisma filosofijas, īpaši no literārā darba "Meditācijas", kuru sarakstījis viens no slavenākajiem Romas imperatoriem – Marks Aurēlijs. To viņš rakstīja kā savu personīgo dienasgrāmatu un visticamāk neparedzēja publicēšanai. Katra cikla daļa veltīta vienam no četriem galvenajiem stoicisma tikumiem, kurus savā darbā Marks Aurēlijs atzīmē kā izkopta, nobrieduša, mierīga, stoiciska rakstura stūrakmeņus. Šie tikumi ir savstarpēji nedalāmi, jo katrs no tiem piešķir jēgu citam.”

Savukārt pianista un komponista Edgara Cīruļa svīta “Mūzika ceļam” savu veidolu ieguvusi autora ceļojuma iespaidā: ““Mūzika ceļam” dzima no idejas par muzikālu reprezentāciju dažādiem ceļošanas procesa posmiem un emocionālajiem stāvokļiem, ilgu laiku esot svešā vidē, lai meklētu iedvesmu. Taču, kad devos četrus mēnešus garā piedzīvojumā cauri Taizemei, Laosai, Kambodžai un Vjetnamai, skaņdarbs ieguva daudz vienkāršāku un autentiskāku lomu. Šo kompozīciju radīju un dāvinu klausītājam kā iedvesmas avotu, lai dotos personīgos ceļojumos: vai nu tas būtu ārpasaulē, vai iekšējā — savu emociju un sapņu pasaulē.”

95 views

Comments


bottom of page