top of page

Operdziedātāja ar rokzvaigznes dvēseli.Emīlija D’Andželo uz "LNSO vasarnīcas" skatuves

Informācija medijiem, 2022. gada 2. augustā

No 19. līdz 21. augustam Ventspils iedzīvotājus un pilsētas viesus koncertzālē "Latvija” priecēs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) festivāls “LNSO vasarnīca”. Festivāla noslēgumā, 21. augustā, uz skatuves kāps klasiskās mūzikas sensācija, kanādiete ar itāļu saknēm — mecosoprāns Emīlija D’Andželo (Emily D'Angelo). Vien 28 gadu vecumā D’Andželo regulāri viesojas labākajos pasaules opernamos. No daudzām citām savām kolēģēm viņa atšķiras ar oriģinālo skaņdarbu izvēli, neatkarīgo domāšanu, robežu neatzīšanu un palaikam arī ar personīgo stilu, uz skatuves nereti kāpjot, piemēram, armijas zābakos. Kopā ar LNSO viņa dziedās dziesmas no sava debijas albuma enargeia un Albana Berga vokālo ciklu. Koncerta diriģents — Ainārs Rubiķis.Emīlija D’Andželo ir jauna operdziedātāja, kura nepakļaujas noteikumiem. Lai gan viņa tiek augstu novērtēta par Mocarta, Hendeļa un Rosīni interpretācijām, neviens no šiem komponistiem nav iekļauts viņas neparastajā debijas albumā enargeia, kura skaņdarbus dzirdēsim “LNSO vasarnīcā”. Māksliniece tajā izpilda “Oskaru” ieguvušās Hilduras Gudnadotiras (Gudnadóttir), viduslaiku mūķenes svētās Bingenes Hildegardes (Hildegard von Bingen), Misijas Mazoli (Mazzoli) un Sāras Kirklendas-Snaideres (Kirkland Snider) skaņdarbus. Albums iekļuvis National Public Radio 2021. gada TOP 50. Savukārt Canadian Broadcasting Corporation to atzina par 2021. gada labāko Kanādas klasiskās mūzikas albumu. Kā saka pati māksliniece — klavieru pavadījumā viņai patīk izmēģināt jaunas kompozīcijas un opusus, kas neskan bieži.

Ventspilī klausīsimies CD enargeia dziesmas Berlīnē dzīvojošā somu komponista Jarko Rīhimeki (Riihimäki) aranžējumā — esam pagodināti, ka tieši “LNSO vasarnīcā” piedzīvosim šo aranžiju pirmatskaņojumu uz skatuves.

No 2016. līdz 2018. gadam D'Andželo guvusi panākumus daudzos starptautiskos konkursos, tostarp Ņujorkas Metropoles operas konkursā, Kanādas Operas konkursā, Džordža Londona konkursā, Gerdas Lisneres konkursā, Insbrukas baroka konkursā un Operalia konkursā, kurā tika gūta vēsturiska uzvara, iegūstot balvas četrās konkursa kategorijās.

Emīlija D’Andželo uz skatuves kāps kopā ar Latvijas diriģentu Aināru Rubiķi, kurš noslēdzis karjeras posmu kā Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs un gatavojas nākošās sezonas notikumiem: Verdi “Aīdas” iestudējumam Monpeljē operā, “Borisa Godunova” iestudējumam Insbrukā un koncertiem Insbrukā un Adelaidā.

21. augusta koncertā dzirdēsim arī Albana Berga “Septiņas agrīnās dziesmas”. Bergs līdzās Arnoldam Šēnbergam un Antonam Vēbernam ir viens no Jaunās Vīnes skolas pārstāvjiem — sava laika modernists ar romantiķa garu. Cikls sarakstīts no 1905. līdz 1908. gadam, kad Berga skolotājs bijis Arnolds Šēnbergs. Šajā skaņdarbā nevar nepamanīt atsauces uz citu tajā laikā zināmu mūziķu darbiem, no kuriem ietekmējies komponists, — Rihardu Štrausu un Klodu Debisī.

Festivāla “LNSO vasarnīca” vakara koncertu (arī koncerta “Operdīva Emīlija D’Andželo un LNSO”) laikā koncertzālē notiks iesaistošās mūzikas studijas Orff bezmaksas nodarbības bērniem. Pasniedzēja Rebeka Busule parūpēsies par mazākajiem ģimenes locekļiem, ļaujot vecākiem mierīgi baudīt koncertu.

“LNSO vasarnīca” ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vasaras festivāls, kurā vienkopus satiekas akadēmiskās un neakadēmiskās mūzikas stihijas. Festivāla galvenā iecere ir doties prom no galvaspilsētas tuvāk Latvijas reģionālo koncertzāļu klausītājiem. “Vasarnīca” iepriekš skatītājus priecējusi gan Cēsīs, gan Rēzeknē, bet astotajā norises gadā tā atgriežas Ventspilī, kur festivāls norisinājās arī 2020. gadā. “LNSO vasarnīca” ir festivāls ģimenei un draugiem, LNSO pastāvīgajiem klausītājiem un visiem, kas gatavi izbaudīt skaistu, tajā pašā laikā neparastu un izmeklētu muzikālo programmu.


Šogad notikuma īpašie viesi ir arī pianists Andrejs Korobeiņikovs un par popmūzikas princi dēvētais Šons Nikolass Sevidžs. Koncertus diriģēs Andris Poga, Guntis Kuzma un Ainārs Rubiķis. Tradicionāli festivālā plānota īpaša programma bērniem un jauniešiem: mazākos klausītājus LNSO aicina uz muzikālu meistarklasi, kā arī pasaku ģimenei “Kaķpēdiņu skola”, savukārt jauniešiem sagatavots jauniestudējums – laikmetīgās dejas izrāde “Tīklā” ar komponista Riharda Zaļupes mūziku, Artūra Dīča dramaturģiju, Lienes Gravas horeogrāfiju un Līgas Zepas vizuālajiem risinājumiem.


Festivālu “LNSO vasarnīca 2022” rīko LNSO un koncertzāle "Latvija". Šogad par festivāla koncertu dalībniekiem rūpēsies arī jaunais LNSO sadarbības partneris “Audi Latvija”.


Festivāls tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Pilna festivāla programma atrodama šeit: https://www.lnso.lv/vasarnica.

Biļetes iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/3084.

64 views

Comments


bottom of page