top of page
274864329_1858427381010343_7569190483018541265_n.jpg

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris / LNSO/Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris asi nostājas pret Krievijas ienākšanu Ukrainā un pret kara neprātu. Tumsa nedrīkst uzvarēt, mēs ticam gaismai.

Латвійський національний оркестр виступає проти наступу Росії на Україну та безумства війни. Темрява не повинна перемогти, ми віримо в світло!

The Latvian National Symphony Orchestra / LNSO/Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris strongly opposes Russia's invasion of Ukraine and the madness of war. The darkness must not win, the light will prevail.

LNSO goda diriģenta Vasilija Sinaiska paziņojums

"Uzmanīgi sekojot līdzi notikumiem Ukrainā, jūtos pārsteigts un ļoti sarūgtināts par mūsu vadošo mūziķu klusēšanu. Galu galā tieši mūziķiem būtu īpaši smalki jāizjūt sabiedrības noskaņojums un jāreaģē uz to.

Lūk, mans viedoklis. Līdz ar dusmām un sašutumu, ko manī izraisa šībrīža netaisnība, vienlaikus izjūtu dziļu līdzjūtību pret Ukrainas tautu. Mans vectēvs bija ukrainis, un kopš agras bērnības no savas mammas un citiem radiniekiem dzirdēju ukraiņu dziesmas, vārdus un izteicienus. Mani laimīgākie brīži saistās ar skolas brīvlaiku Kijevā un tās apkārtnē. Jau tad jutu, cik ļoti ukraiņi mīl savu dzimteni un dara visu, lai redzētu to uzplaukstam.

vasilijs-sinaiskis.jpg

Kad mani draugi – izcilie ukraiņu mūziķi diriģents Stepans Turčaks un komponists Miroslavs Skoriks – savulaik viesojās pie manis un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, kopīgi sniedzām koncertus, kas uz klausītājiem atstāja neizdzēšamu iespaidu.

Pašreizējie notikumi ir uztverami kā traģēdija un rupjš iebrukums suverēnā valstī, kas tūkstošiem cilvēku nes tikai un vienīgi postu. Konflikta aizsācējiem lieti noderētu noklausīties Ukrainas himnu. Cik gan precīzi šī tīrā, spēcīgā un gaišā melodija atspoguļo ukraiņu tautas būtību! Nekas nespēs nomākt tās skanējumu – ne svešzemju tanku dārdi, ne armijas komandieru brutāli izkliegtās pavēles. Tāpēc jāsaka: apstājieties, jūs neesat taisnības pusē!"

Vasilijs SINAISKIS, LNSO/Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris goda diriģents, Ostravas Janāčeka filharmoniskā orķestra galvenas diriģents.

BALTIJAS MŪZIKA UKRAINAS ATBALSTAM

4. martā plkst. 11.05 no Lielās ģildes raidījām koncertu “Baltijas mūzika Ukrainas atbalstam”, tas bija dzirdams Latvijas Radio 3 “Klasika” un skatāms LTV1 un portālā LSM.lv. Koncertā klātienē un speciāli šim notikumam veidotā videoierakstā piedalījās Baltijas valstu orķestri un kori. Koncerta ieraksts pieejams šeit.

Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris Andra Pogas vadībā koncertā atskaņoja Ukrainas himnu un Pētera Vaska lūgšanu Dona nobis pacem (“Dod mums mieru”).

Ar videoierakstiem koncertā piedalījās kolēģi no citiem Baltijas valstu koncertnamiem. Igaunijas Valsts simfoniskais orķestris Tomasa Zanderlinga vadībā spēlēja Arvo Perta “Dziedājumu Bendžamina Britena piemiņai”. Kauņas Valsts koris un Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris Gintara Rinkēviča vadībā atskaņoja vienu daļu no Broņus Kutāviča simfonijas-oratorijas “Epitāfija pagājušiem laikiem”. Latvijas Radio koris, Sinfonietta Rīga un ērģelniece Ilze Reine Sigvarda Kļavas vadībā izpildīja Artura Maskata lamentāciju Lacrimosa. Līdzās Baltijas valstu komponistu darbiem skanēja arī ukraiņu komponista Miroslava Skorika “Melodija” Liepājas Simfoniskā orķestra un diriģenta Normunda Šnē lasījumā.

 

Aizlūdzam un aicinām turpināt dot ieguldījumu Ukrainas atbalstam vietnē ziedot.lv

bottom of page