top of page

Ksenija Sidorova un Daniils Bulajevs LNSO Vecgada koncertā2019. gada izskaņā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris sniedz iespēju noslēgt šo desmitgadi uz krāšņas nots – klātesot par tradīciju kļuvušajā LNSO Vecgada koncertā. Trīs vakarus pēc kārtas, 28., 29. un 30. decembrī, diriģenta Andra Pogas vadībā orķestris kopā ar talantīgajiem mūziķiem Kseniju Sidorovu un Daniilu Bulajevu ievedīs klātesošos komponistu Morisa Ravela un Astora Pjacollas emocijām piesātinātajā skaņu pasaulē.


LNSO Vecgada koncertā pasaulslavenās latviešu akordeonistes Ksenijas Sidorovas talants izpaudīsies argentīniešu tangomeistara Astora Pjacollas Akordeonkoncertā. 2018. gada rudenī akordeoniste devās tūrē pa Amerikas Savienotajām Valstīm, Austrāliju un Vāciju. Citi Ksenijas angažementi 2018./2019. gada sezonā bija saistīti ar BBC simfoniskā orķestra viesošanos Dubaijā, Londonas kamerorķestra un Letīcijas Moreno koncertiem.


Koncertā piedalīsies arī jaunais vijolnieks Daniils Bulajevs, izpildot Morisa Ravela kaprīzās un zibsnīgās “Čigānietes” portretu. Daniila Bulajeva pirmais koncerts ar orķestri notika piecu gadu vecumā. Pāris gadu vēlāk Daniils Krievijā pirmo reizi koncertēja kopā ar simfonisko orķestri un sniedza pirmo solokoncertu P. Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijā. Patlaban 15 gadu vecais vijolnieks ir Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas audzēknis, un viņa pedagoģe ir ilggadēja LNSO mūziķe Nellija Sarkisjana. Daniils piedalījies starptautiskos mūzikas festivālos, guvis panākumus starptautiskos konkursos. Kā solists muzicējis ar daudziem ievērojamiem simfoniskajiem orķestriem un kamerorķestriem Itālijā, Ķīnā, Armēnijā, Argentīnā, Beļģijā, Šveicē, Krievijā, Lietuvā un Latvijā.


Vecgada koncerta pirmajā daļā klausītājiem būs iespēja baudīt franču komponista Morisa Ravela skaņdarbus “Jokdara rītadziesma” un “Čigāniete”. 1905. gadā komponētā “Jokdara rītadziesma” aicina klausītāju iztēloties populāro spāņu komēdiju tēlu – ākstu –, kurš rīta gaismā savai iecerētajai lūdz mīlestību, taču saņem atraidījumu.


Šim kaismīgajam skaņdarbam sekos argentīniešu komponista Astora Pjacollas “Četri gadalaiki ostas pilsētā”. Pjacolla galvenokārt pazīstams ar tango, ko sacerēja, mainot populāras tradīcijas un radot pilnīgi citādu virzienu tango nuevo. “Četri gadalaiki ostas pilsētā” ļauj iztēloties, kā komponista dzimtajā pilsētā un lielākajā iedvesmas avotā Buenosairesā mainās gadalaiki.


Koncerta pirmās daļas noslēgumā izskanēs 1924. gadā tapusī karstasinīgā “Čigāniete”, kas ir veltījums ungāru vijolniecei Jelli d’Arāņi, kura bija soliste rapsodijas orķestra versijas pirmatskaņojumā. Kompozīcijas galvenais nolūks ir parādīt vijoles daudzveidīgumu. Savukārt darba nosaukums atspoguļo degsmi un aizrautību, kas nepieciešama šīs temperamentīgās mūzikas interpretēšanai.


LNSO Vecgada koncerta otro daļu atklās pagājušā gadsimta sākumā tapusī Morisa Ravela “Spāņu rapsodija”, kur spožās krāsās vizēs spāņu dejas un karnevāla drānas. Šai mūzikai piemīt džeza mūzikas krāšņums, taču no tā laužas ārā uzdzīves reibuma bīstamā enerģija.


Koncerta izskaņā klausītājus pārsteigs Astora Pjacollas Koncerts akordeonam un orķestrim “Akonkagva”, kas ir kā godinājums planētas augstākajai virsotnei ārpus Āzijas – Andu kalnam Akonkagvam. Te saskatāma zināma līdzība ar to, ka pats Pjacolla koncerta sacerēšanas brīdī atradās talanta un sasniegumu augstumos.


81 views

Comments


bottom of page